Çamaşır kurutma ve katlanmış çamaşırlar

Soğuk kış aylarında iç mekanda çamaşır kurutmak doğru mu?

İşte, evinizdeki nemi ve iç mekan iklimini bozmadan çamaşırlarınızı içeride nasıl kurutacağınıza dair bazı ipuçları ve püf noktaları.

Çamaşırları oturma odasında veya yatak odasında kurutmaktan kaçının

Çamaşırlarınızı içeride kurutmaktan başka seçeneğiniz yoksa, evinizde alerjik reaksiyonları ve küf oluşumunu önlemek için bazı önlemler almanız önemlidir. En çok zaman geçirdiğiniz odalarda çamaşır kurutmaktan kaçınmanız önerilir: örneğin, oturma odası ve yatak odası. Bunun yerine, kurutma askısını banyoya, mutfağa, koridora, varsa misafir odasına veya yemek odasına yani daha az zaman geçireceğiniz bir yere yerleştirmelisiniz. Banyonuzda yeriniz varsa, duvara monte kurutma askısı da güzel bir seçenek olabilir. Yer kaplamaz ve kullanılmadığında katlayarak kaldırabilirsiniz.

Çamaşırlarınızdan bazılarına ekstra sıkma yapın

Fazla suyu ve nemden arındırmak için çamaşırlarınıza ekstra bir sıkma yaptırmanız faydalı olacaktır. Yatak takımları, havlular ve kot pantolonlar kesinlikle makinenizi bir kez daha çalıştırmanıza dayanabilecek malzemelerden yapılmıştır. Ancak lütfen tüm malzemelerin çamaşır makinesinde fazladan sıkmaya dayanamayacağını unutmayın ve etiketteki yıkama talimatlarını kontrol edin.

İpucu: Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra fazladan sirkelemek basit bir numaradır. Hassas programda yıkanan giysiler, genellikle yıkandıktan sonra fazla suyu emmeye eğilimlidir. Giysileri kurutma askısına asmadan önce silkeleyerekk bu sorunun bir kısmından kurtulabilirsiniz.

Kurutma askılığını bir "sıcak noktaya" yerleştirin

Ayrıca iç mekan kurutma askılığınızı odada tam olarak nereye yerleştireceğinizi düşünmeniz gerekir. Bir "etkin nokta" belirlemek iyi bir fikirdir. Bu, güneşten gelen ışığın ve ısının çamaşırlarınıza ulaşabileceği bir pencere önü olabilir. Başka bir fikir, kurutma askısındaki çamaşırları sürekli değiştirmektir. Böylece, çamaşırlarınız birbirinin altında gizlenerek nemli kalmaz.

Bozulmuş hava kalitesi

İç mekan kurutma, odalarınızdaki havanın kalitesini bozar ve evinizde daha fazla toz oluşmasına neden olur. Bunun nedeni, doğru sıkma yapılmadığı takdirde nemli çamaşırların 2-3 litreye kadar su tutmasıdır. Odadaki su buharlaşarak havayı nemli ve deterjanla doyurur.

Evinize temiz hava girmesine izin verin ve odalarınızı havalandırın

Açık pencereler, dışarıdan gelen taze havanın odalarınıza serbestçe dolaşmasını sağlamanın en iyi yoludur. Temiz hava, nemin sebep olacağı zararı önleyebilir ve evinizde daha hoş, daha taze bir iç mekan iklimi yaratabilir. Bu nedenle, iç mekanlarda nemli çamaşırların kurutulduğu günlerde evinizi daha fazla havalandırmanız çok önemlidir. Temiz hava aynı zamanda odadaki mevcut havanın yerini alır ve daha sağlıklı, daha iyi bir iç mekan iklimi elde etmenize yardımcı olur.

Çamaşırları içeride kuruturken nem hasarına dikkat edin

Çamaşırlarınızı kapalı mekanlarda kurutmak odalarınızdaki havanın nemini de etkiler. Nem hasarı hem alerjiye hem de baş ağrısına yol açabileceğinden, evinizde nem dengesini nasıl sağlayabileceğinizi dikkatlice düşünmelisiniz.

Daha fazlasını keşfedin

Yeni Nordic Mood koleksiyonu ile evinize bahar havası katın

Yeni Nordic Mood koleksiyonu ile evinize bahar havası katın

Yemek masanıza doğadan sıcacık bir dokunuş

Yemek masanıza doğadan sıcacık bir dokunuş

Oturma odanız için bütçe dostu 5 dekorasyon fikri

Oturma odanız için bütçe dostu 5 dekorasyon fikri

Mum lekesi nasıl temizlenir?

Mum lekesi nasıl temizlenir?