Bahçe masası ve bahçe sandalyeleri ile bahçedeki verandada bahçe şemsiyesi

Doğru bahçe şemsiyesini seçme kılavuzu

Yaz mevsimi, açık havada daha fazla zaman geçirmek ve eğlenmek için yılın en keyifli zamanıdır. Açık hava mevsimi birçoğumuzun sevdiği heyecan verici bir zaman olsa da, gölgeye sığınmanın bir numaralı öncelik olduğu o sıcak yaz günleri hepimiz için tanıdıktır.
İster yemyeşil bir bahçe ister güneşli bir apartman balkonu için şemsiye arıyor olun, bir bahçe şemsiyesi almak mantıklı bir seçimdir. Hangi şemsiyeyi seçeceğinize karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken şekil, boyut, malzeme ve stil gibi birkaç faktör vardır. Bu faktörleri keşfetmek ve doğru bahçe şemsiyesi seçimini yapmak için okumaya devam edin.

Bahçe şemsiyesini ne için kullanıyorsunuz?

Bir bahçe şemsiyesinin en büyük faydası pratikliğidir. Dayanıklı kumaştan yapılmış bir kanopiden oluşan ve sağlam ahşap veya metalik bir çerçeve ile desteklenen bahçe şemsiyeleri, çok yönlü dış mekan aksesuarları olarak hizmet eder. Sadece işlevsel faydalar sunmakla kalmaz, aynı zamanda çekicilik ve karakter katan dekoratif bir parça olarak dış mekanların estetiğini de etkilerler.

Bir bahçe şemsiyesinin temel işlevi sizi güneşten korumaktır. Güneş ışınlarının yoğun olduğu sıcak yaz günlerinde bahçe şemsiyeniz serin bir sığınak sunarak dış mekanın keyfini rahatça çıkarmanıza olanak tanır. Ayrıca beklenmedik sağanak yağışlar meydana geldiğinde bahçe şemsiyeniz yağmura karşı güvenilir bir koruma sağlayarak ıslanmanızı önler, böylece keyifli açık hava zamanına kesintisiz devam edebilirsiniz.

Bahçe şemsiyeleri genellikle pratiklikleriyle ön plana çıkarlar, bu da onları dış mekanınız için vazgeçilmez bir aksesuar yapar; bahçenizi, verandanızı veya balkonunuzu hem işlevsel hem de estetik olarak tamamlar ve hava koşullarına karşı korur.

  1. Doğru bahçe şemsiyesini nasıl seçersiniz? 

  İster verandalı bir bahçe ister dar bir balkon olsun, dış mekanınız için doğru şemsiyeyi seçmek zor bir karar olabilir. Bu aşamada vereceğiniz kararın temel sebebini belirlemelisiniz. Bir şemsiye seçmek söz konusu olduğunda, mobilyalarınızın yanı sıra dış mekanınızdaki mevcut alanınızı ve özel ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmanız gerekir.
  Ayrıca boyut, şekil, malzeme, stil ve renk gibi unsurlar da nihai kararınızı etkileyecektir ve hem beklentilerinizi karşılayacak hem de kişisel zevkinize uyum sağlayacak şemsiyeyi seçmenize olanak tanıyacaktır. Bu kılavuzda mükemmel bahçe şemsiyesini nasıl seçeceğinize dair daha fazla bilgi edineceksiniz.

  Doğru şemsiye, KOLDING şemsiye gibi balkonlar ve alan kullanımın önemli olduğu dış mekanlar için ideal olan daha küçük seçenekler, LEMVIG gibi klasik ve orta büyüklükte olanlar ve TRONDHEIM gibi büyük bir bahçe masasını veya oturma alanını gölgeleyebilecek en büyük seçenekler arasında, onu bulmanızı bekliyor.

  Bahçe şemsiyesinde nelere dikkat etmelisiniz?

  Yeni bahçe şemsiyenizin açık alanınıza uygun olduğundan ve beklentilerinizi karşıladığından emin olmak için incelemek isteyebileceğiniz birkaç detayı sizler için derledik.

  • Kanopi boyut ve şekil seçenekleri: Yuvarlak veya kare
  • Çerçeve ve direk malzemeleri: Alüminyum, çelik veya ahşap
  • Özellikler: Serbest duran, eğimli veya kollu
  • Sabitleme seçenekleri: Farklı şemsiye tabanları
  • UV koruması, su geçirmezlik ve rüzgar direnci için dikkat edilmesi gerekenler

  2. Şemsiye boyutu ve dış mekanınız

  Şemsiyeler çeşitli boyutlardadır. Plaja götürebileceğiniz küçük, taşınabilir ayaklı şemsiyelerden, geniş bahçe takımları üzerinde gölge sağlamak için ideal olan büyük asılı şemsiyelere kadar, her amaç ve açık alan için mükemmel bir şemsiye vardır. Bir şemsiyenin boyutundan bahsederken, genellikle direğin yüksekliğinden ziyade kanopinin genişliğinden veya çapından bahsedilir. 

  Bir şemsiye için uygun boyutu belirlerken akılda tutulması gereken temel kural, gölge sağladığı alanın her iki tarafına da yaklaşık 50 cm fazladan alan sağlaması gerektiğidir. Örneğin, Ø110 cm'lik yuvarlak bir bahçe masanız varsa, en az Ø210 cm boyutunda bir şemsiyeyi hedefleyebilirsiniz. Bu, masanın etrafında oturanlar için uygun gölge ve alanı sağlar. Unutmayın ki bu kaba bir kılavuzdur, kesin bir kural değildir. Elbette alanınıza en uygun olduğunu düşündüğünüz boyutu seçmekte özgürsünüz.

  Başka bir deyişle, mümkün olan en iyi eşleşmeyi elde etmek için, hem gölgede kalmasını istediğiniz mobilyaları hem de dış mekanınızın genel yer ölçümünü göz önünde bulundurmalısınız.

  3. Bahçe şemsiyesi çeşitleri

  Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı bahçe şemsiyesi türü vardır. Düz, klasik şemsiyelerden eğme ve ayarlama işlevlerine sahip büyük şemsiyelere kadar, ihtiyaçlarınıza mükemmel şekilde uyan bir seçenek bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

  Klasik bir dik şemsiye, küçük veranda veya balkonlar için mükemmel bir seçenektir. Bu tür bir şemsiye tipik olarak metal veya ahşaptan yapılmış düz bir direğe sahiptir ve çeşitli renk ve boyutlarda gelir. Bahçe masanızın ortasında bir delik varsa, şemsiyeniz masada oturanlara gölge sağlamak için sabitlenecek şekilde tasarlanmıştır. Birçok dik şemsiye ayarlanabilir direk yükseklikleri de sunar.

  Bahçe masanızın ortasında bir delik yoksa, eğme işlevine sahip bir şemsiye iyi bir seçimdir. Şemsiye masanın üzerinde ortalanmasa da eğme özelliği, sağladığı gölgeyi yönlendirmenize olanak tanır. Bu özellik sayesinde güneşin gökyüzündeki hareketine göre sürekli gölge sağlamak için şemsiyeyi gün boyunca hareket ettirebilirsiniz.

  Çok küçük teraslar veya balkonlar için mevcut sınırlı alanınızı en üst düzeye çıkarmayı tercih ediyorsanız, bir balkon şemsiyesi idealdir. Doğrudan duvara karşı yerleştirebilirsiniz, böylece gereksiz yere alan kaplamaz.

  Kollu şemsiye büyük teraslar için mükemmel bir seçenektir. Görece geniş bir yer kaplasa da oldukça büyük bir alan için gölge sağlayabilir. Bir bahçe masasının yanına yerleştirildiğinde, sorunsuz bir şekilde masa üzerini gölgede bırakabilir. Eğilme ve dönme kabiliyetine sahiptir ve tabanında tekerlekler varsa, büyük boyutuna rağmen kolayca manevra yapılabilir.

  4. Şemsiye şekilleri 

  Bir bahçe şemsiyesine karar verirken, iki ana şekil kare ve yuvarlaktır. Kare şemsiyeler modern bir estetik ve verimli bir alan kullanımı sunar, kompakt alanlar için idealdir. Özellikle kare veya dikdörtgen yemek masaları için geniş bir gölge alanı sağlar. Öte yandan, yuvarlak şemsiyeler genellikle klasik bir cazibeyi çağrıştırır ve geleneksel bir görünüm sunar. Tasarımları hareket etmelerini kolaylaştırır ve gün boyunca optimum gölge sağlar. 

  5. Şemsiye malzemeleri ve özellikleri

  Bahçe şemsiyeleri, her biri farklı özelliklere sahip çeşitli malzemelerden üretilir. Kanopi için en yaygın malzeme polyesterdir ve bu malzemeyle yapılan şemsiyeler az bakımla uzun süre dayanıklılık sunar. Hatta bazı polyester kanopiler UV direncine sahiptir ve/veya su geçirmezdir. Şemsiye direği için ahşap direkler geleneksel bir stili çağrıştırırken, metal olanlar dayanıklılık sağlar ve genellikle daha esnektir.

  Her bir malzemenin faydalarını ve açık alanınız üzerindeki görsel etkisini göz önünde bulundurmalısınız. Tercihlerinize ve açık alanınızın özel gereksinimlerine göre seçim yapın. Faydaları hakkında detaylı bir genel bakış elde etmek için ilginizi çeken şemsiyenin özelliklerini incelemye dikkat edin. Dış mekan mobilyaları ve aksesuarları için kullanılan farklı malzemeler hakkında daha fazla bilgi edinmek için kapsamlı bahçe mobilyası malzemeleri kılavuzumuza göz atabilirsiniz. 

  6. Görünüm ve stil

  Bir bahçe şemsiyesi seçerken estetik tercihlerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Şemsiye koleksiyonumuz bej, kırık beyaz veya grinin farklı tonları gibi renklerin yanı sıra püsküller, şeritler, dikişler ve saçaklara sahip farklı dekoratif seçenekler sunar. Bahçe şemsiyenizin karşılamasını istediğiniz ihtiyaçlarla ilgili olarak işlevselliğe öncelik verirken dış mekan dekorunuzu tamamlayan bir stil seçmek tamamen size bağlıdır.

  7. Bahçe şemsiyesi aksesuarları: Şemsiye tabanları ve kılıfları

  Bir şemsiye seçerken, taban seçimi çok önemlidir. Özellikle rüzgarın etkisiyle devrilmeye yatkın geniş kanopili büyük şemsiyeler için denge sağlayacak kadar ağır olmalıdır. Bahçe şemsiyesinin boyutuna göre bir tabanın ne kadar ağır olması gerektiği konusunda kesin bir kural yoktur. Ancak, ne kadar ağır olursa o kadar sağlam olduğunu söyleyebiliriz.

  Farklı boyutlarda ve farklı ağırlıklarda şemsiye tabanları vardır. Hem şemsiyeyi her zaman güvenli bir şekilde sabit tutacak kadar ağır, hem de alanınız için rahatsız edici olmayacak büyüklükte bir denge kurmayı hedefleyin.

  Ürün yelpazemizde granit ve plastikten yapılmış şemsiye altlıkları bulacaksınız. İşlevsel olarak her iki tip de şemsiyeyi sabitleme görevini yerine getirir, ancak görsel olarak farklılık gösterirler. Bu, alanınızdaki şemsiyenin genel estetiğini etkileyebilir, dolayısıyla kendi dekorasyon stilinizi göz önünde bulundurmalısınız.

  Bahçe şemsiyenizi korumak için bir şemsiye kılıfı isteyip istemediğinizi de düşünebilirsiniz. Şemsiyenizi kullanmadığınız zamanlarda bir garaja veya kulübeye koyamıyorsanız, şemsiye kılıfı onu dış etkenlerden korumak için harika bir çözüm olabilir.

  Gölge tente: Şemsiyeye bir alternatif 

  Güneşten kaçmak için sürekli gölgeli bir yer arayanlar için gölgelik tente, şemsiyeye mükemmel bir alternatiftir. Sabit konumu, onu dışarı çıkarma veya hareket ettirme konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir ve zeminde yer kaplamadan gün boyunca tutarlı bir gölge sağlar. Bir tarafı bir evin duvarına diğer tarafı da yakındaki bir direğe veya ağaca sabitlenen gölge tente, güvenilir bir gölge sağlar. Farklı seçenekler mevcuttur; bazılarında tek bir bağlantı noktası bulunurken, diğerleri daha fazla esneklik için çift bağlantısı ile gelir.

  Bahçe şemsiyesi çeşitlerimizin tamamını görün

  Ürün yelpazemizde çok çeşitli bahçe şemsiyeleri bulacaksınız. Seçkimizi aşağıdan inceleyebilir veya online mağazamızdaki tüm ürün yelpazemize göz atabilirsiniz.

  Daha fazlasını keşfedin

  Doğru çardak seçimi için bir kılavuz

  Doğru çardak seçimi için bir kılavuz

  Kılavuz: Doğru bahçe minder kutusunu seçin

  Kılavuz: Doğru bahçe minder kutusunu seçin

  Bir trambolin satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken 7 şey

  Bir trambolin satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken 7 şey

  Kılavuz: Verandanız için bir modüler bir kanepe inşa edin

  Kılavuz: Verandanız için bir modüler bir kanepe inşa edin