EVİNİZ İÇİN HARİKA TEKLİFLERİ KAÇIRMAYIN

Yorgan tutan kadın

Yorgan Kılavuzu

Doğru yorganı seçmek, iyi ve rahat bir uyku ortamı sağlamaya yardımcı olur. İhtiyaçlarınıza uygun yorganı nasıl seçeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Ebat

Yorganınızın boyunuzdan en az 20-30 cm daha uzun olması tavsiye edilir. Eğer uzun boyluysanız ve 200 cmı'lik yorganlar sizin için yeterli uzunlukta değilse endişelenmeyin. JYSK'da 200 cm'lik yorganların yanı sıra 220 cm uzunlukta yorganlar ve uyumlu nevresim setleri bulacaksınız.

Yalıtım gücü

JYSK'da yorganları sıcaklığına göre üç farklı şekilde sınıflandırırız: Soğuk, sıcak ve ekstra sıcak. Size en uygun ısı seviyesine karar verirken, uyku vücut sıcaklığınızı ve tercih ettiğiniz yatak odası sıcaklığını göz önünde bulundurun.

Dolgu

Yorganlarda birkaç farklı dolgu türü mevcuttur, bunları iki farklı kategoride bulacaksınız.

  • Doğal dolgu
  • Elyaf dolgu

Seçmeniz gereken dolgu türü bir zevk meselesidir.

Doğal dolgu

Doğal dolgu genellikle kuş tüyünden oluşur, ancak ipek, pamuk ve yün gibi diğer doğal malzemelerden de olabilir. Doğal dolgu kullanmanın avantajlarından biri nefes alabilir olmasıdır. Ayrıca vücuda pürüzsüz ve kolay bir şekilde temas eder ve doğası gereği, mümkün olan en iyi yalıtımla donatılmıştır.

Doldurma gücü

Doldurma gücü, kuş tüyü ürünün yüksekliğinin veya "kabarıklığının" bir ölçüsüdür ve kuş tüyünün kalitesinin en önemli göstergesidir. Tüyün yalıtım değeriyle ilişkilidir, doldurma gücü ne kadar yüksek olursa, kuş tüyü o kadar fazla havayı hapsedebilir. Doldurma gücü yükseldikçe, yorgan daha fazla yalıtım özelliğine sahip olur. Kuş tüyü ile ne kadar çok tüy karıştırılırsa, doldurma gücü o kadar yüksek olur ve dolgu o kadar ağırlaşır. Ağırlık tek başına bir yorganın ne kadar sıcak olduğunu belirlemez ancak sıcaklık, ağırlık ve doldurma gücünün bir kombinasyonudur.

İpek

İpek yorgan tipik olarak ince bir yorgandır, ancak kuş tüyüne benzer bir yalıtım gücüne sahiptir. Sıcaklık düzenleyicidirler, gece boyunca kuru ve ılık bir uyku ortamı sağlarlar. İpek aynı zamanda nefes alabilen, antibakteriyel bir malzeme olup size hijyenik ve rahat bir uyku ortamı sunar.

Elyaf dolgu

Sentetik dolgu, doğal dolgunun niteliklerine benzer üretilmiş polyester elyaflardan oluşur ve daha düşük fiyatlıdır. Elyaf dolgu aynı zamanda nemi vücuttan etkili bir şekilde uzaklaştırma özelliğine de sahiptir. Bu yorganlardaki dolgu, gerekli sıcaklık seviyesini sağlamak için daha fazla malzemeye ihtiyaç duyar, bu nedenle doğal dolgulu yorgandan daha ağırdır.

Dış yüzey

Ayrıca tercih ettiğiniz dış yüzey tipini de göz önünde bulundurmalısınız. JYSK'da satılan yorganların kılıfları ya pamuktan ya polyesterden ya da bu iki malzemenin karışımından yapılır.  

İnce mi yoksa kalın bir yüzey mi sizde daha yumuşak bir his uyandırıyor? Hangi kılıf türünü tercih ettiğiniz, satın alma aşamasında göz önünde bulundurmanız gereken bir etkendir.

Hipoalerjenik yorgan

Pek çok insan alerjilerinin kuş tüyü olduğuna inanır fakat bu bir yanılsama olabilir çünkü çok nadir bir alerji türüdür. Toz akarı alerjisi gibi birçok kişinin kuş tüyü alerjisi sandığı başka alerjiler de olabilir.

Toz akarı alerjisi

Evinizdeki toz akarlarından tamamen kaçınmak zordur. Ancak yatak odanızı sık sık temizleyerek, yorgan, yastık ve şiltenizi yılda 5-6 kez yıkayarak sayılarını ve çoğalmalarını sınırlayabilirsiniz. Bu, ev tozu akarlarının yaşam koşullarını caydırır, ancak en iyi yorgan ve yastıklar bile zamanla çok sık yıkanmaya dayanmaz. 

Toz akarlarına alerjiniz var mı? Eğer öyleyse, hipoalerjenik bir yorgan düşünmelisiniz. Bu yorganlar tipik olarak, toz akarlarının yer etmelerini ve üremelerini önleyen bir işlem görmüştür. Bu nedenle, yorganınızı yılda iki kez önerilen sıcaklıkta yıkayarak ömrünü önemli ölçüde uzatabilirsiniz. 

JYSK ürünlerinde farklı anlamlara sahip etiketler göreceksiniz:

 

NOMITE etiketi taşıyan yorganlar ve yastıklar, özellikle sıkı dokunmuş bir kılıfa sahiptir. Bu, toz akarlarının içeri nüfuz edip yorgan veya yastığa yerleşemeyeceği anlamına gelir.

 

OEKO-TEXⓇ STANDARD 100

 

 

'Tekstilde Güven' etiketi taşıyan ürünler, Uluslararası OEKO-TEX® Derneği'nin katı test kriterlerini karşılar ve zararlı maddeler içermez.

 

 

 

Bu etiketi taşıyan ürünler, alerjiye neden olduğu bilinen maddeler içermediğinden emin olmak için Asthma Allergy Nordic tarafından analiz edilmiştir.

Yazlık ve kışlık yorganlar

Tüm yıl boyunca aynı yorganı mı kullanacaksınız yoksa yazlık ve kışlık yorgan arasında geçiş yapacak mısınız? Bu sorunun cevabı iç mekan ikliminize bağlıdır. Yatak odanızın sıcaklığını tüm yıl boyunca sabit tutabiliyorsanız, yorganınızı değiştirmenize gerek yoktur. Sıcaklık dışarıdaki sıcaklıkla aynı doğrultuda değişiyorsa daha rahat bir uyku elde etmek için yazın serin bir yorgana, kışın ise sıcak veya ekstra sıcak bir yorgana geçmek iyi bir fikir olabilir.

Daha fazlasını keşfedin

Doğru yorgan boyutu nasıl seçilir?

Yorgan seçiminde alerji ve konforun önemi