Kanepe, sehpa, koltuk ve yerde yüksek tüylü halı bulunan oturma odası

Eviniz için doğru halıyı nasıl seçersiniz?

Halılar evinizdeki hemen hemen tüm odalar için kullanışlı parçalardır. Kılavuzumuzda yatak odası, çocuk odası, yemek odası, oturma odası ve mutfak için en iyi halıyı seçmenize yardımcı olacak ipuçları bulacaksınız.

Çocuk odası ve yatak odası halısı
 

Ayaklarınız rahat bir halı ile buluştuğunda sıcak yatağınızdan çıkmak bile daha kolay hale gelir. Yatağınızın her iki yanına ve ucuna dikdörtgen halılar yerleştirin veya yatağın altındaki zemini tamamen kaplayan büyük bir halı seçin. Yünlü bir halı veya orta ila yüksek arasında tüylü bir halı, özellikle soğuk sabahlara ekstra sıcaklık ve konfor katabilir.

İpucu: Halılarınızı bir kaymaz ile yerinde tutabilirsiniz, böylece kayma, takılma veya düşme riskini önlemiş olursunuz.
 

Yemek odası halısı

Yemek odasında yemek masasının altına yerleştirilecek büyük bir halı hem pratik hem de rahat olabilir. Halı, zemininizi yemek sandalyelerinin içeri ve dışarı çekilmesinden kaynaklanan aşınma ve yıpranmaya karşı korur.

Halıya takılmadan ve sizi rahatsız etmeden yemek sandalyelerini çekebileceğiniz kadar büyük olduğundan emin olun. Ayrıca temizlenmesi daha kolay olan ve kırıntıları içine çekmeyecek alçak ila orta tüylü bir halı tercih edin.
 

Yemek masasının altına bir halı sermek odanın birbirine bağlanmasına yardımcı olabilir ve akustiği olumlu yönde etkileyebilir. Ve son olarak, yemek yerken ayaklarınızı halının üzerine koymak çıplak zemine koymaktan çok daha rahattır.

Yemek masasının altına koyu renkli bir halı ya da desenli bir halı sermeyi daha pratik bulabilirsiniz. Her iki seçenek de açık renkli ve düz halılara kıyasla daha az leke gösterirler. 

Oturma odası halısı

Yemek odası gibi oturma odasında bir halı kullanmak da hem estetik hem konfor açısından fayda sağlar. Halınızı sehpanın altından kanepenizin altına uzanacak şekilde yerleştirin. Eğer film gecelerinde çocuklarınızla patlamış mısır yemeyi seviyorsanız orta, ayaklarınızın altında yumuşacık bir his istiyorsanız ise yüksek bir halı seçebilirsiniz.

Mutfak halısı

Mutfakta yemek hazırlamak için uzun süre harcadığınızda, halı üzerinde durmak genel olarak ayaklarınızı daha az yorar ve daha keyiflidir. Alçak tüylü veya kilim gibi temizlemesi kolay ve yıkanabilir bir mutfak halısı seçin, böylece lekeler konusunda çok fazla endişelenmenize gerek kalmaz. Kazaları önlemek için halının altına kaymaz koymayı unutmayın.

 

Antre ve koridor halısı

Koridordaki zemin genellikle dış mekan ayakkabılarından kaynaklanan kir ve neme daha fazla maruz kalır. Antrede ve koridorda halı kullanmak hem zeminin korunmasına hem de düzenli bir görünüm yaratılmasına yardımcı olabilir. Çamaşır makinesinde yıkayabileceğiniz bir halı seçerek kirden daha kolay kurtulabilirsiniz. 

Jüt halılar özellikle giriş alanı için çok uygundur. Dayanıklıdırlar, bakımı kolaydır. Nötr bir renkte oldukları ve hemen hemen her stille iyi uyum sağladıkları için sıkça tercih edilirler.

Doğru halıyı seçmek sadece estetikle değil aynı zamanda konfor ve kullanımla da ilgilidir. Seçiminizin hem tarzınızı hem de yaşama şeklinizi yansıtmasına izin verin.

Daha fazlasını keşfedin

Yeni Nordic Mood koleksiyonu ile evinize bahar havası katın

Yeni Nordic Mood koleksiyonu ile evinize bahar havası katın

Yemek masanıza doğadan sıcacık bir dokunuş

Yemek masanıza doğadan sıcacık bir dokunuş

Oturma odanız için bütçe dostu 5 dekorasyon fikri

Oturma odanız için bütçe dostu 5 dekorasyon fikri

Mum lekesi nasıl temizlenir?

Mum lekesi nasıl temizlenir?