Gri kral yataklı yatak odası, şilte pedi, gri yastık ve yorgan

Yatak şiltesi mi yatak pedi mi? Farkları nelerdir?

Yatak şiltesi de yatak pedi de yatağınız için harika tamamlayıcılardır, ancak ikisinin işlevi de birbirinden çok farklıdır. Yatak şiltesi isteğe bağlı olarak rahatlık için kullanılırken yatak pediyse her zaman yatağın bir parçası olmalıdır. Bunun nedeni, bir yatak pedinin altındaki yatağı korumasıdır.

Neden yatak şiltesi veya yatak pedi almayı düşünmelisiniz?

Yatak şiltesi, yatak pedinden daha kalındır ve öncelikli işlevi siz uyurken nasıl hissettiğini düzenlemektir. Yatağınızın içine fazla gömüldüğünüzü hissediyorsanız, bir yatak şiltesi kullanarak yatağınızı daha sert hale getirebilirsiniz. Aksi durumlarda da, yine bir yatak şiltesi yatağınızı daha yumuşak hale getirebilir ve vücudunuzun şeklini almasını sağlayabilir. İster sert ister yumuşak olsun, yatak şiltesi altındaki yatağın ömrünü uzatmaya yardımcı olur.

Bir yatak şiltesi hem yeni hem de eski yatakların konforunu artırabilir, ancak muhtemelen en büyük etkiyi onu bir süredir kullandığınız yatağın üzerine yerleştirdiğinizde deneyimleyeceksiniz.

Bazen alez olarak da adlandırılan yatak pedi, yatak şiltesinden önemli ölçüde daha incedir ve öncelikle hijyenik bir amaca hizmet eder. Yatak pedi, normalde yatağınıza nüfuz edecek nemi ve kiri emerek yatağınızın ömrünü uzatır.

Hangisini seçeceksiniz: yatak pedi mi yatak şiltesi mi?

Yatak şiltesinin sizin için doğru seçim olup olmadığından emin olmak için şu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 • Yatak şiltesi, beklentinize bağlı olarak yatağınızın daha yumuşak veya daha sert hissetirmesini sağlayabilir.
 • Eğer eski bir yatağınız varsa, bir yatak şiltesi size ihtiyacınız olan desteği sağlayabilir. Yepyeni bir yatağa yatırım yapmak yerine, bir yatak şiltesi edinmek eski yatağınıza hayat verebilir.
 • Gece boyunca sizi rahatsız eden sırt, eklem veya diğer ağrılardan şikayetçiyseniz, yatak şiltesi size ihtiyacınız olan doğru desteği verebilir.
 • Yatak şiltesi yatağınızın ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir ve uzun vadede tasarruf etmenizi sağlar.

Yatak pedinin sizin için doğru seçim olup olmadığından emin olmak için şu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 • Yatak pedi, yatağınızın verdiği hissi gözle görülür şekilde değiştirmez ancak yatağınızı korumak için uygun fiyatlı bir çözümdür.
 • Yatak pedi yatağınızı neme, tere ve kire karşı koruyarak ömrünün uzatmanıza yardımcı olabilir.
 • Bir yatak pedi, uyku ortamınızı temiz tutmanızı kolaylaştırabilir. Yatak yüzeylerinin temiz tutulması daha zordur ve yatak pedleri makinede yıkanabilirken, tüm yatağı makinede yıkamanız mümkün değildir. 
 • Yatağınızın üzerinde hareket ettiğinizde çıkan sesten rahatsız oluyorsanız, yatak pedi yatak gıcırtısını azaltmak için uygun fiyatlı ve etkili bir çözümdür.

Aşağıdaki durumlarda ise hem yatak şiltesi hem de bir yatak pedi tercih etmenizi öneririz:

 • Hem yatağınızı hem de yatak şiltenizi neme, tere ve kire karşı korumak istiyorsanız
 • Hem yatak şiltenizin hem de altındaki yatağın ömrünü uzatmak istiyorsanız
 • Temizlenmesi kolay, hijyenik bir uyku ortamı istiyorsanız, yatak şiltenizin üzerine koyacağınız bir yatak pedi sayesinde yatağınız kirlenmez ve yatak pedini rahatlıkla yıkayabilirsiniz.

"Vücudumuz günde yaklaşık 2,5 litre sıvı salgılıyor, bunun yaklaşık 0,5 litresi ter ve buharlaşmadır. Salgılamanın bir kısmı biz uyurken meydana gelir ve koruyucu bir tabaka yoksa sıvılar yatağın içine sızabilir. Bu nedenle bir yatak pedi, hem hijyenik nedenlerden dolayı hem de yatağın dayanıklılığını artırmak için her zaman harika bir çözümdür."
– Peter, Kategori Yöneticisi, JYSK

Ürün yelpazemiz hem şilteler hem de yatak pedleri için fazlasıyla seçenek içerir.

Yatak pedi mi yoksa yatak şiltesi mi tercih etmelisiniz?

Güzel ve rahat bir yatağınız varsa yatak şiltesi eklemenize gerek yoktur. Yatağınızın artık ihtiyacınız olan desteği sağlamadığını düşünüyorsanız, istediğiniz zaman bir yatak şiltesi satın alabilirsiniz.

Yatağınızla çarşafınız arasında koruyucu yüzey görevi görebilecek bir yatak pedini her zaman kullanmanızı öneririz. Yatak pedi yatağınızı daha hijyenik hale getirir ve yatağınızın ömrünü uzatır.

Hem yatağın hem de yatak şiltesinin temizlenmesi zor olsa da, bir yatak pedi hem çamaşır makinesine hem de kurutucuya dayanıklı şekilde üretilmiştir, böylece uyku ortamınızı nem ve kirden uzak tutmanızı kolaylaştırır. Yatak pedleri farklı fiyat seçenekleriyle mevcuttur ve en düşük fiyatlı modeller bile yatağınızı korumaya yardımcı olur.

Yatak pedi kullanmanın hiçbir dezavantajı yoktur. Bununla birlikte, bir yatak pedinin yatağınıza eklediği ekstra katman, yatağınızı biraz daha sıkı hale getirebilir.

Yatak şilteniz da varsa, yatak pedini nasıl konumlandıracaksınız? 

Bir yatak pedi her zaman doğrudan çarşafınızın altına yerleştirilmelidir. Zaten bir yatak şilteniz varsa, üzerine yatak pedini yerleştirin ve ardından her ikisini de güzel, yumuşak bir çarşafla örtün. Yatak şilteniz yoksa, yatak pedini doğrudan yatağınızın üzerine yerleştirin ve yerinde tutmak için elastik kayışlardan faydalanın.

Illustration showing mattress pad, mattress topper and mattress

Yataklar hakkında aklınıza takılan her türlü sorunun cevabını bulmak için yatak kılavuzumuzu okuyabilirsiniz

Ürünlerimizi incelemek ve hangi yatak pedi veya şiltesini seçeceğiniz konusunda destek almak için size en yakın JYSK mağazasını ziyaret edebilirsiniz. Mağazalarımızın çalışma saatlerini ve lokasyonlarını görmek için tıklayın

Daha fazlasını keşfedin

Yatak Kılavuzu

Yatak Kılavuzu

İhtiyaçlarınıza en uygun yatağı nasıl seçersiniz?

İhtiyaçlarınıza en uygun yatağı nasıl seçersiniz?

Yatak şilteleri ve yatak pedleri kılavuzu

Yatak şilteleri ve yatak pedleri kılavuzu

Doğru komodin nasıl seçilir?

Doğru komodin nasıl seçilir?