Ramazan tatili nedeniyle alınan idari izin kapsamında ülkemiz gümrükleri 8-15 Nisan tarihleri arasında hizmet vermeyecektir. Sipariş telimatlarında, iş günü hesaplamalarına bu tarihler arasındaki günlerin dahil edilmediğini belirtmek isteriz. Mutlu bir bayram geçirmenizi dileriz.

Uyuyan kadınla yatak

9 Adımda Doğru Yatak Nasıl Seçilir

Zamanımızın büyük bir kısmını yatakta geçiriyoruz, bu nedenle iyi bir uyku çekmek hepimiz için çok önemli. İyi bir uyku için yatak ve karyola seçimi düşünülmesi gereken önemli faktörlerdir, yatağınız size ve ihtiyaçlarınıza uygun olmalıdır. Uyku sadece gecelerinizi değil, günlük hayatınızı da etkiler. Verimsiz bir uyku deneyimi yorgun ve enerjiniz tükenmiş hissetmenize sebep olur.  

Size ve uyku alışkanlıklarınıza uygun yatak ve karyolayı bulmak için yatak seçimi yapmadan önce dikkate almanız gereken bazı noktalar vardır. Daha iyi uyumanıza yardımcı olacak yatağı nasıl seçeceğinizi öğrenmek için 9 ipucumuzu okuyun.

1. Favori uyku pozisyonunuz nedir?  İşe yatak odanızın tasarımıyla uyumlu olmasının yanı sıra, nasıl uyumayı sevdiğinizi göz önüne alarak başlayın. Yatağınızın ne kadar sert olması gerektiği oldukça önemlidir.

2. Yüksek bir karyola mı, yoksa divan mı? Ya da bir baza? Sizinle en uyumlu yatak seçimi tercih meselesidir. Eğer yatakta kitap okumayı ve televizyon izlemeyi seviyorsanız, yüksek bir yatak sizin için iyi bir seçim olabilir. Bir divan, yatağa girip çıkmak için gereken iyi bir yüksekliğe sahiptir ve ortasında boşluk bulunmayan geniş bir yatak sunar. Detaylı yatak kılavuzunu buradan edinin.

3. Yatağın sertliği. Yumuşak, orta veya sert bir yatak seçerken hem uyku alışkanlıklarınız hem de ağırlığınız belirleyici faktörlerdir. Örneğin, yüz üstü uyumayı seviyorsanız genellikle sert bir yatak önerilir. Partnerinizin sizden farklı bir sertliğe ihtiyaç duyabileceğini unutmayın.

4. Yatak kimin için? Yaşınız kaç, yalnız mı yoksa partnerinizle beraber mi yaşıyorsunuz, çocuklarınız var mı? Bunlar, yeni bir yatak ararken göz önünde bulundurmanız gereken sorulardır. Örneğin, belli bir yaşın üzerindeyseniz, yatağa girip çıkmanızı kolaylaştıracak yüksek bir yatak önerilir.

5. Ebat önemlidir. Bir yatağın yatak odasında ne kadar alan kaplayacağı tercih meselesidir. Eğer partnerinizle beraber yaşıyorsanız, yatağın iki tarafında da alan kalmasını öneririz, böylece birbirinizin üzerinden atlamak zorunda kalmadan kolayca yatağa girip çıkabilirsiniz. Eğer eğimli duvarlarınız varsa yüksek olan bir divan ya da baza sizin için doğru seçim olmayabilir. Ayrıca, yatağınızda çocuklar ve/veya evcil hayvanlar için de yer olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. 

6. Yatak pedleri. Yatak pedi gece boyunca vücudunuzla temas halindedir. Bu nedenle, doğru yatak pedini seçmek en az doğru yatağı seçmek kadar önemlidir. Yatak pedi aynı zamanda yatağı korur ve tüm yatak türleri ile kullanılabilir.

7. Ne tür bir malzeme? Yatak pedleri arasında en yaygın bilinen malzemeler ihtiyaçlarınıza göre farklı özelliklere sahip memory foam ve latekstir. Memory foam vücuda uyum sağlayarak, kas ve eklem ağrılarını önleyen özelliklere sahiptir. İyi nefes alabilen bir yatak pedi mi tercih edersiniz? O halde lateksi seçmelisiniz çünkü uyku sırasında ısıyı vücuttan uzaklaştırır.

8. Astım veya alerji. Bahar nezlesi, astım, egzema veya benzeri şeylerden muzdaripseniz, alerji dostu bir yatak ve yatak pedi edinmeyi göz önünde bulundurun. Eğer ihtiyaçlarınıza uygun bir alerji dostu yatak bulamazsanız, standart yıkanabilir bir yatak seçebilirsiniz.

9. Bütçe ve dayanıklılık. Yeni bir yatak alırken bütçenizi ve yatağın ne kadar uzun süre dayanmasını beklediğinizi düşünün. Bir yatak pedi yatağınızın ömrünü uzatabilir ve bir yatağa kıyasla düzenli olarak değiştirilmesi daha kolaydır.

 

Daha iyi bir uyku için daha fazla ipucuna mı ihtiyacınız var? Farklı tür yataklar arasından size yol gösteren yatak kılavuzumuzu okuyun ve yatağın sırtınız için önemini anlatan videomuzu izleyin.

 

Daha fazlasını keşfedin

Yatak Kılavuzu

Yatak Kılavuzu

İhtiyaçlarınıza en uygun yatağı nasıl seçersiniz?

İhtiyaçlarınıza en uygun yatağı nasıl seçersiniz?

Yatak şilteleri ve yatak pedleri kılavuzu

Yatak şilteleri ve yatak pedleri kılavuzu

Yatak şiltesi mi yatak pedi mi? Farkları nelerdir?

Yatak şiltesi mi yatak pedi mi? Farkları nelerdir?