Yatak Kılavuzu

Yatak Kılavuzu

Yatak ve karyola harika bir gece uykusunun temelidir. Bu nedenle yatağınızın size tam olarak ihtiyacınız olan konforu ve desteği sağlması büyük önem taşır. Bu kılavuz, ihtiyaçlarınızı belirlemenize ve JYSK'daki karyola ve yatak çeşitleri hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacağız.

Baza ve karyola tipleri

Karyolanız ve bazanız, uykunuzun kalitesi için belirleyici bir faktördür, ancak sağlığınız ve rahatlığınız üzerindeki en önemli etkiyi yatağınız oluşturur. Sırt ağrısı ile uyanıyorsanız, bu yatağınızın size doğru desteği vermediğinin bir göstergesi olabilir.

Yatak pedleri ve yatak şilteleri

Yatak pedleri, yatağınızı nevresimden ayırarak onu korur ve ömrünü uzatır. Her şeyden önce yatak pedi, kolayca çıkarılabilen ve minimum 60 derece sıcaklıkta yıkanabilen bir katmandır. Bu sayede size daha temiz, sağlıklı ve konforlu bir uyku ortamı sağlar. Yatak şiltesi ise yatağın üst tabakasıdır. Bir köpük veya lateks dolgudan oluşur ve bir kılıfa yerleştirilir. Yatak şiltesinin en önemli amacı, kişisel uyku konforunuzu arttırmaktır bu sebeple çeşitli modelleri mevcuttur.

 JYSK'nın yatak şiltelerinin çoğu, poliüretan veya yüksek esnekliğe sahip köpük içerir. Her iki köpük tipi de büyük ölçüde destek ve rahatlık sağlar. Ayrıca gelişmiş memory foam veya AIR memory foam içeren yatak şiltesi seçeneklerimiz de mevcuttur. Memory foam ve AIR memory foam, vücuda yüksek düzeyde hassasiyetle uyum sağlar. Kaslar ve eklemler üzerindeki baskıyı azaltmak konusunda benzersiz bir etkiye sahiptir.  


Yatak  şiltesi siz uyurken vücudunuza yakın kalır, bu nedenle kılıf de önemli bir rol oynar. Aralarından seçim yapabileceğiniz sayısız yatak  şiltesi türü vardır, bu nedenle yumuşak ve rahat hissettirdiğinden emin olmak için kılıfın malzemesini ve kapitonesini kontrol etmenizi öneririz. Çoğu yatak şiltesi çıkarılıp, toz akarlarının hayatta kalamayacağı bir sıcaklık olan 60 derecede yıkanabilen kılıflarla birlikte gelir. 

Bir yatak şiltesi tercih etmenin faydaları

 • Tam konfor sağlar
 • Yatağınızın sertliğini veya yumuşaklığını dengeleyebilir
 • Altındaki yatağı neme ve aşınmaya karşı korur
 • Altındaki yatağın şeklinin dayanıklılığını uzatır

Sünger yataklar

Sünger yatak, karyola üzerinde kullanılan basit bir yatak türüdür. Bir kumaş kılıfın içindeki bir köpük dolgudan oluşur. Yataklarının kendi vücutlarına göre şekillenmesini tercih eden müşteriler için idealdir. 

JYSK'da farklı malzemede pek çok sünger yatak sunuyoruz

 • PU foam: PU foam, poliüretan köpüğün kısaltmasıdır ve çeşitli sertlik ve yoğunluk derecelerinde mevcut olan çok popüler bir köpük türüdür.
 • Memory foam: : Memory foam, vücudun doğal hatlarına uyum sağlayan, kaslar ve eklemler üzerindeki baskıyı azaltabilen yüksek kaliteli bir üründür.
 • AIR memory foam: AIR memory foam, ortam sıcaklığından etkilenmeyen, basıncı azaltan bir köpüktür. Bu, köpüğün serin bir uyku ortamında bile yumuşak ve esnek kaldığı anlamına gelir. Köpüğün içindeki küçük, hava dolu hücreler vücut ağırlığınıza tepki verir ve köpüğün vücudunuzun hatlarına hızlı ve hassas bir şekilde uyum sağlamasını olanak tanır.
 • Visco jel: Visco jel, sıcaklığı düzenlemeye yardımcı olan benzersiz bir soğutma jelidir.

Sünger yataklar genellikle, biraz daha ağır poliüretan köpükten yapılmış bir dolgu ve yatağa en uygun düzeyde konfor sağlayan bir memory foam tabakası gibi birden fazla farklı tipte köpük katmanından oluşur. 

Son olarak, birçok yatak türü bir üst katmana sahiptir. Bu, yatak üzerinde ters döndüğünüzde hava sirkülasyonunu destekler. Bazı yataklar ayrıca doğal hindistan cevizinden yapılmış yerleşik bir katmana sahiptir. Bu size destek ve uygun havalandırma sağlar. Sünger yataklarımızın çoğu ters çevrilebilir. Böylece hem aynı yatakta iki sertlik seviyesi deneyimleyebilir hem de yatak tasarımını farklı şekilde kullanabilirsiniz.

Sünger yatak alırken dikkat etmeniz gereken son şey, kılıfıdır. Aralarından seçim yapabileceğiniz sayısız doku türü vardır, hangisinin size yumuşak ve rahat hissettirdiğini kontrol etmelisiniz. Birçok sünger yatak, çıkarılabilen ve yıkanabilen kılıflarla birlikte gelir. Kılıfın 60 derecede yıkanması toz akarlarını öldürür ve temiz bir uyku ortamı yaratır.

Sünger yatak tercih etmenin faydaları

 • Köpük dolgu çok rahattır ve iyi destek sağlar
 • Misafir yatağı veya katlanır yatak olarak kullanılan hafif bir yataktan günlük kullanım için kaliteli yataklara kadar pek çok farklı çeşidi vardır

Yaylı yataklar

Bir yaylı yatak, optimum işlev ve konfor için size çok seçeneği sunmak üzere birleştirilmiş bir yay sistemi, destek dolgusu ve kılıftan oluşur. Sağlam bir çerçevesi yoktur ve bir karyola üzerindeki çıtalı bir tabanda durmalıdır. Yaylı yataklar, ayarlanabilir yataklarda ve divan yataklarda da kullanılmaktadır.

Bir yaylı yatağın çekirdeğini oluşturan iki tür yay vardır: 

 • Bonel: Bonel yayları kum saati şeklindedir ve kalın bir metal telden yapılmıştır. Bu yaylar, size uygun bir fiyata sağlam bir yüzey ve uzun kullanım ömrü verir.
 • Paket(Torba): Paket yaylar bonel yaylara göre daha küçüktür. Her bir yay, onu aşınmaya ve yıpranmaya karşı koruyan, gürültüyü azaltan ve ürünü daha stabil hale getiren küçük bir bez cebe yerleştirilmiştir. Yatak, birçok destek noktası ile vücudunuza yüksek hassasiyetle uyum sağlayarak size üst düzey konfor sunar.

Yay sistemi, çeşitli malzemelerden yapılmış koruyucu bir tabaka içine yerleştirilmiştir:

 • Profiled polyurethane köpük: Uyurken terlerseniz malzeme nemi ciltten uzaklaştırdığından birçok modelde profiled polyurethane köpük kullanılır.
 • Hindistan cevizi: Hindistan cevizi, yataklarda da kullanılabilen doğal bir malzemedir. Sizlere destek ve uygun havalandırma sağlar.
 • Memory foam: Memory foam vücudunuzun hatlarına tam uyum sağlayan esnek bir malzemedir. Eşsiz destek sağlar ve dolaşım problemlerinin yanı sıra kas ve eklem ağrılarını önleyebilir.
 • Lateks: Lateks, daha gelişmiş yatak çözümlerimizin bazılarında kullanılmaktadır. Son derece nefes alabilir yapıdadır ve hem destek hem de esneklik sağlar. Geceleri terleme eğilimindeyseniz bu çok iyi bir seçimdir.

Yaylı yataklarımızın çoğu ters çevrilebilir. JYSK genellikle yatağın her iki tarafında farklı sertlikler sunarak size tasarımı tercih ettiğiniz gibi kullanma fırsatı verir. Yatağınızı sizden çok daha ağır veya daha hafif biriyle paylaşıyorsanız ve aynı sertliği tercih etmiyorsanız, bu bir avantaj olabilir. Yaylı yataklar birkaç farklı kılıf tipine sahiptir ve materyaller hem konforu hem de işlevi etkilediği için doğru kılıfın seçmeniz önem taşır. Çıkarılıp yıkanabilen bir kılıf seçerseniz, kılıfın 60 derecede yıkanması toz akarlarını öldürür ve temiz bir uyku ortamı yaratır.

Yaylı yatak tercih etmenin faydaları

 • Yaylı yataklar ters çevrilebildiği için kullanım ömrü  uzundur
 • Çoğu yaylı yatak, divanlarda ve continental yataklarda kullanılabilir

Satın almadan önce yatağınızı test edin

Bir yatak satın almadan önce yapmanız gereken en önemli şeylerden biri, rahat olup olmadığınızı görmek için yatağı denemektir. Bu nedenle, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı yatak bulunan bir mağazayı ziyaret etmek iyi bir fikir olabilir. Karar vermeden önce farklı yapıda ve sertlikteki yatakları deneyebilirsiniz.

JYSK'da birçok farklı yatak deneyebilir ve yeni yatağınızı seçmeden önce bilgili personelimizden tavsiye isteyebilirsiniz. Vücudunuzun yeni bir yatağa alışması genellikle birkaç hafta alır. Tüm GOLD yataklarımızı 100 gece deneyebilir ve %100 memnun kalmazsanız yatağınızı değiştirebilirsiniz. GOLD yatakaları 100 gün boyunca deneme fırsatı hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Daha fazlasını keşfedin

İhtiyaçlarınıza en uygun yatağı nasıl seçersiniz?

İhtiyaçlarınıza en uygun yatağı nasıl seçersiniz?

Yatak şilteleri ve yatak pedleri kılavuzu

Yatak şilteleri ve yatak pedleri kılavuzu

Yatak şiltesi mi yatak pedi mi? Farkları nelerdir?

Yatak şiltesi mi yatak pedi mi? Farkları nelerdir?

Doğru komodin nasıl seçilir?

Doğru komodin nasıl seçilir?