Metal bahçe saksıları, gri bahçe saksıları ve uzun bahçe saksıları

Bahçe Saksısı Kılavuzu

Yeni saksınızı seçmeden önce, uygun boyut, şekil, malzeme ve stili seçtiğinizden emin olmak için kabın nereye yerleştirileceğini düşünmelisiniz. Doğru seçimi yaptığınıza emin olmak için kılavuzumuza göz atın.

Saksı Boyutu

Öncelikle balkonunuzda veya terasınızda hangi bitkileri istediğinizi, bu bitkilerin boyutunu ve ne kadar büyüyebileceklerini düşünün. Bitkinize büyümesi için alan tanımalısınız, bu yüzden başlangıçta bitkinizi oranla büyük bir saksı tercih edebilirsiniz.

Ayrıca bitkinin köklerini de düşünün. Genellikle bitkinin toprak üzerindeki boyutuna benzer bir alana ihtiyaç duyarlar.

Saksı şekli

Kare saksılar, bahçe ve balkonunuzu düzenlemenize yardımcı olur, onları bahçenizde yönlendirme ve yol çizme amaçlı kullanabilirsiniz. Birbirlerine çok yakın konumlandırılabildikleri için alandan tasarruf etmenizi sağlarlar ve kolayca sulanabilirler.


Yükseltilmiş saksılar verandanızda veya balkonunuzda modern, hafif ve havadar bir ambiyans yaratır. Uzun yapraklı bitkiler veya sarmaşıklar için idealdir çünkü bitkiler zeminle buluşmadan önce uzun süre büyüyebilirler.

Geniş bir balkonda siyah renkli LOMVI ve MIDSOMMER saksılar


Dar ağızlı saksılar nemi tutma eğilimindedir ve bitkinin kurumasını önler. Ancak, bitkinin saksısını değiştirmek istediğinizde bu işlemi gerçekleştirmekte zorlanabilirsiniz.

Bahçe saksısı metaryalleri

Bahçe saksı malzemesi, bahçe saksısı ağırlığı üzerinde büyük etkiye sahiptir. Verandanızda veya balkonunuzda saksıların yerini değiştirmeyi planlıyor musunuz? Bu durumda hasır veya plastik gibi hafif saksıları tercih iyi bir fikirdir.

Yaşadığınız yer çok rüzgarlıysa veya balkonda oynayan çocuklarınız varsa, daha ağır ve devrilmesi daha zor olan bahçe saksılarını seçebilirsiniz.

Büyük bir verandada uzun ve kısa saksılar

Bahçe saksısı uzunluğu

Uzun saksıların sulanması daha kolaydır ve oturma alanını yemek alanından veya oyun alanından ayırabilen seperatörler olarak da kullanılabilirler. Uzun bahçe saksıları ile rüzgardan korunan şirin küçük bir köşe oluşturabilirsiniz.

Saksı stilleri

Veranda veya balkon dekorunuz söz konusu olduğunda saksılar ve bitkiler pastanın üzerindeki kremadır. Farklı stiller harmanlandığında  daha da canlı, dinamik bir görünüm yaratırlar.

Daha fazlasını keşfedin

Doğru çardak seçimi için bir kılavuz

Doğru çardak seçimi için bir kılavuz

Kılavuz: Doğru bahçe minder kutusunu seçin

Kılavuz: Doğru bahçe minder kutusunu seçin

Bir trambolin satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken 7 şey

Bir trambolin satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken 7 şey

Doğru bahçe şemsiyesini seçme kılavuzu

Doğru bahçe şemsiyesini seçme kılavuzu