Yatakta kılıfsız üç yastık

En iyi horlama önleyici yastıklar

Siz veya partneriniz horluyor musunuz? Bu, uykunuzun kalitesini etkiliyor mu? Horlama rahatsız edici olabilir, ancak neyse ki horlamayı azaltabilen ve hatta bazı durumlarda tamamen ortadan kaldırabilen horlama önleyici yastıklar mevcuttur.

Blogumuzda horlama önleyici yastıklar, horlamayı azaltma konusunda nasıl yardımcı olabilecekleri ve sizin için doğru horlama önleyici yastığı nasıl seçeceğiniz hakkında ilham ve bilgi bulacaksınız.

Yan yatmayı deneyin

Sırt üstü uyuduğunuzda, solunum yollarınızı kısmen tıkayan ve boğazınızda alan darlığı yaratan bir pozisyonda yatarsınız. Tanıdık horlama sesine neden olan da bu boğaz boşluğu eksikliğidir. Horlamayı önlemek için sırtınız yerine yan tarafınıza yatmaya çalışmalısınız.

Yan yattığınızda hava yolunuz çok daha açık olacaktır. Sürekli olarak yan tarafınıza yatmak, horlamayı azaltmanın en etkili çözümüdür. Genelde sırt üstü uyuyorsanız yan yatmaya alışmanız biraz zaman alabilir. Ancak uyku ortamınızı yan uyumayı teşvik edecek şekilde ayarlamak yardımcı olabilir ve yastığınız kullanabileceğiniz en önemli araçlardan biridir.

Yan yatmayı hem daha doğal hem de daha rahat hissettirecek bir yastık kullanabilirsiniz.

Spine and neck in a straight line

Horlamayı önleyici yastıklar

En iyi horlama önleyici yastık, sizi yan yatmaya teşvik eden yastıktır. Bu nedenle yan yatarken başınızı düzgün bir şekilde desteklemelidir. Peki hangi yastık türü yan tarafınıza yatmayı ekstra rahat hale getirir?

  • Orta yükseklikte bir yastık yan yatarken başınıza yeterli desteği verecektir.
  • Sert bir yastık yan yatmak için iyidir çünkü dolgu daha haraketsizdir. Yastığınızın dolgusu tek bir noktada topaklanıyorsa, başınızın boynunuzu zorlayabilecek ergonomik açıdan sağlıksız ve rahatsız bir pozisyonda kalabilirsiniz. Bu, sırt üstü uyumaya dönme olasılığınızı artıracaktır. Memory foam veya lateks gibi özel dolgulara sahip sert bir yastık görece daha sağlam ve kompakt olduğundan, başınızı omurganızdan boynunuza kadar düz bir çizgide tutmak için ihtiyacınız olan desteği sağlar.
  • Yüksek hacimli bir yastık başınız ile yatağınız arasındaki boşluğu doldurur. Yastık aynı zamanda omzunuzun yatakla buluştuğu yer ile başınızın yastıkla buluştuğu yer arasındaki boşluğu da doldurmalıdır. Kalın ve dolgunluğu fazla olan bir model seçmelisiniz.

Horlamayı en aza indiren özel yastıklar

Birçok kişi için sağlam bir uzman yastık, yan yatma konusunda en iyi yardımcıdır. Sert bir uzman yastıkla sırtüstü uyumak iyi bir his değildir çünkü yastığın sertliği boynunuzun bükülmesine neden olur. Bunun sonucunda otomatik olarak yan tarafınıza yatmayı tercih etmeye başlayacaksınız.

Özel bir yastık ilginizi çektiyse, özel dolgulu kontur yastığını da düşünebilirsiniz. Kontur yastıkları, boynun şeklini takip eden ve yastıkları özellikle yan uyumaya uygun hale getiren benzersiz yapılarıyla bilinir. Bazı kontur yastıklarının yüksekliği ayarlanabilir. Yastığın dolgusu üç ayrı çıkarılabilir katman halindedir. Bu, yüksekliği kolayca ayarlamanıza olanak tanır, böylece yan yatmayı sırt üstü uyumaktan daha çekici hale getirir.

Farklı horlama önleyici yastık türleri

Özel yastıklara ek olarak yan uykuyu destekleyebilecek ve horlamayı azaltabilecek başka yastık türleri de vardır. Fiber yastıklar ve doğal yastıklar da özel yastıklara benzer dolgu, destek ve yoğunluğa sahip olabilir. Sadece yastığın doğru yapıya sahip olduğuna dikkat etmelisiniz.

Bu, örneğin dolguyu içeren birkaç odacıklı bir yastık olabilir; orta bölme en yoğun dolguyu içerir ve dış bölmeler daha yumuşak dolguyu tutar. Bu tür yapı, yan tarafınızda uyurken boynunuzu ve başınızı rahat bir pozisyona yerleştirmenize yardımcı olur.

Sabır çok önemlidir

Uyku pozisyonunuzu değiştirmeye çalıştırken sabırlı olmalısınız. Bir uyku pozisyonundan çıkıp diğerine alışmak zaman alabilir. Yeni yastığınıza alışmanız muhtemelen en az on dört gün sürecektir.

Eski, güvenli, düz yastığınızı dolaptan çıkarıp sırt üstü uyumaya devam etme isteğine hazırlıklı olun. Horlamanızı azaltmak istiyorsanız yeni yastığınıza ve uyku pozisyonunuza bağlı kalmalısınız.

Horlama önleyici özelliklere sahip olanlar da dahil olmak üzere aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı yastık vardır. Doğru yastığı seçme konusunda bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek ister misiniz? Aklınıza gelebilecek her türlü sorunun cevabını bulmak için yastık kılavuzumuza göz atın. 

Daha fazlasını keşfedin

Yastık Kılavuzu

Yastık Kılavuzu

Hangisi daha iyi: Ördek tüyü mü yoksa kaz tüyü mü?

Hangisi daha iyi: Ördek tüyü mü yoksa kaz tüyü mü?