Üst üste dizilmiş doğal ve elyaf dolgulu yastıklar

Yastık Kılavuzu

Mükemmel yastık, boynunuzu servikal omurunuzun doğal bir uzantısı olacak şekilde desteklemelidir. Mevcut yastığınızdan memnun olsanız da bunu yaptığına emin misiniz? 

Tüylü, kalın bir yastıkla uyumaya alışmış olabilirsiniz ancak bu yastık vücudunuza ihtiyacı olan desteği vermeyebilir. Eğer favori yastığınızı “unutmak” sizi zorlarsa gece boyunca değiştirebileceğiniz iki yastığa sahip olmak iyi bir çözümdür. 

Doğru yastığı nasıl seçeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Yastık yüksekliği

Doğru desteği sağlayan bir yastık, mümkün olan en iyi gece uykusunu almanızda kilit faktördür. JYSK'da yastıklarımız üç farklı yüksekliğe göre sınıflandırılır: alçak, orta ve yüksek. Yastığın yüksekliğini seçerken, ideal uyku pozisyonunuzun omurganızın tamamen düz olduğu pozisyon olduğunu unutmayın. Tercih ettiğiniz uyku pozisyonu, hangi yüksekliği seçmeniz gerektiğini belirler.

Yan

Yan yatarak uyuyorsanız, boyun omurlarınızın doğal olmayan bir şekilde bükülmesini engellemek için doğru yastığı seçmeniz özellikle önemlidir. Doğru yastıkla uyursanız yan yattığınızda sırtınızı ve boynunuzu korursunuz. Horlama eğiliminiz varsa, pozisyon bu eğilimi azalttığı için iyi bir uyku pozisyonu olabilir.

Yan yatmayı tercih ediyorsanız sizin için ideal yastık:

  • Başınızı destekleyen yüksek bir yastık
  • Başınızın düşmesini önlemek için dolgunun sabit olduğu sert bir yastık
  • Başınız ile şilte arasındaki boşluğu doldurmak için dolgun bir yastık
     

Sırt üstü

Sırt üstü uyumayı mı tercih ediyorsunuz? O zaman birincil destek boynunuzun altında olacak şekilde alçak bir yastık tercih etmelisiniz. Bu amaca uygun olarak foam veya doğal lateksten ergonomik özel bir yastık uygundur. Optimum destek için boyun altında ek destek sağlar.

Yüz üstü

Yüz üstü uyumayı tercih ediyorsanız ilk tavsiyemiz sırt üstü veya yan yatmayı denemenizdir. Yüzüstü uyuduğunuzda, boynunuzda doğal olmayan bir kıvrım oluşur. Uyuma şeklinizi değiştirmek size çok uzak bir fikir ise, boyundaki kıvrımı azaltmak için yastığınızı mümkün olduğunca yumuşak ve düz tercih edebilirsiniz.

Yastığın Dolgu Malzemesi

3 farklı dolgu çeşidi arasından seçim yapabilirsiniz:

Doğal dolgu

Doğal dolgulu yastıklar öncelik olarak kuş tüyü ve kaz tüyünden oluşur ancak ipek, yün, keten, kapok gibi malzemeleri de içerebilir. Doğal dolgulu bir yastık yumuşaktır ve kolayca şekil alır. Sırt üstü ve yan yatma arasında geçiş yapıyorsanız ve  dolguyu ayarlamanız gerekiyorsa doğal dolgu bir avantaj olabilir.

Elyaf dolgu

Elyaf yastıklar sentetik dolgu içerir. Sentetik dolgulu yastıklar, doğal dolgulu yastıklara göre daha elastik hissedilebilir. Doğal dolgulu ya da elyaf dolgulu bir yastık kullanmak tercih meselesidir.

Özel dolgular

Özel dolgu, memory foam veya lateksten oluşabilir. Bu dolgu türü, dolgu daha sıkı malzemelerden yapıldığından maksimum destek sağlar.

Memory foam yastıklar, başınızın ve boynunuzun tam şeklini alır. Memory foam dolgulu bir yastık kullanırken, köpük vücudunuza ve uyku pozisyonunuza uyum sağladığından, gece boyunca ergonomik olarak doğru bir şekilde yatarsınız. Yastık sizi omuzdan boynunuza kadar destekler, böylece kan serbestçe akar ve gerginliğin sebep olduğu baş ağrılarından kaçınırsınız. Memory foam yastıklar, çok çeşitli şekil ve boyutlarda mevcuttur.

AIR memory foam, ortam sıcaklığından etkilenmeyen, basıncı azaltan bir köpük türüdür. Bu, köpüğün serin bir uyku ortamında bile yumuşak ve esnek kaldığı anlamına gelir. Köpüğün içindeki küçük, hava dolu hücreler vücut ağırlığınıza tepki verir ve dolgunun vücudunuzun hatlarına hızlı ve hassas bir şekilde uyumlanmasını sağlar.

Yastık yapısı ve şekli

Son olarak, yastığınızın yapısını ve şeklini dikkate almalısınız. Kendi ihtiyaçlarınıza göre şekillendirilebilen bir yastık tercih ediyorsanız, o zaman tek bölmeli sıradan bir yastık seçmelisiniz.

Birden fazla bölmeli yastıklar, yapılarına göre farklı nitelikler sunar. Çeşitli kaz tüyü ve kuş tüyü kombinasyonlara sahip iki, üç veya dört bölmeli yastıklar daha yumuşak bir dış yüzeye ve daha sıkı, daha destekleyici bir iç katmana sahiptirler.

Tercih ettiğiniz uyku pozisyonunu biliyorsanız, kalıplı bir yastık seçmek isteyebilirsiniz. Bu yastıklar genellikle memory foam dolgudan oluşur, belirli bir uyku pozisyonu için tasarlanır ve şekillendirilir.

Daha fazlasını keşfedin

En iyi horlama önleyici yastıklar

En iyi horlama önleyici yastıklar

Hangisi daha iyi: Ördek tüyü mü yoksa kaz tüyü mü?

Hangisi daha iyi: Ördek tüyü mü yoksa kaz tüyü mü?