Ramazan tatili nedeniyle alınan idari izin kapsamında ülkemiz gümrükleri 8-15 Nisan tarihleri arasında hizmet vermeyecektir. Sipariş telimatlarında, iş günü hesaplamalarına bu tarihler arasındaki günlerin dahil edilmediğini belirtmek isteriz. Mutlu bir bayram geçirmenizi dileriz.

Farklı kuş tüyü türleri

Hangisi daha iyi: Ördek tüyü mü yoksa kaz tüyü mü?

Kuş tüyünün kalitesi doğal olarak ham maddeye bağlıdır ve birkaç parametresi vardır: Kuşun cinsi, kuşun kaç yaşında olduğu ve kuşun sağlığı. Ömrü ne kadar uzunsa ve iklim ne kadar soğuksa, tüyün kalitesi ve yalıtım gücü o kadar iyi olur. En iyi kaz tüyü ile en iyi ördek tüyünü karşılaştırırsanız, kaz tüyü daha kalitelidir

Kaz tüyü, dünyanın en iyi yalıtım malzemesidir ve aynı zamanda bir yorgandaki ısı ve nemi çok iyi dengeler. Kaz tüyünün kalitesini ifade etmenin en net yolu doldurma gücüdür.

Kaz tüyü doldurma gücü nedir?

Doldurma gücü, kuş tüyünün yalıtım yeteneğinin ve kalitesinin bir ifadesidir. Kuş tüyü kalitesi ne kadar yüksek olursa, doldurma gücü o kadar yüksek ve yalıtım o kadar iyi olur.

Kuş tüyünün gövdesi veya şaftı yoktur, ancak çok sayıda küçük, yumuşak lifin (kıl ve barbüller) çıktığı küçük bir çekirdekten oluşur. Bu filamentler arasında küçük hava cepleri oluşur. Yalıtımı sağlayan, tüyün kendisi değil, lifler arasındaki bu havadır.

Aşağıda beş farklı kuş tüyü türü görüyorsunuz. Büyük, dolgun olan en iyisidir. Çok sayıda filamente ve en yüksek doldurma gücüne sahiptir.

Kaz tüyü nedir?

Kaz tüyü genellikle ördek tüyünden daha büyük ve daha sağlamdır, bu nedenle %100 kaz tüyü yorgan daha iyi bir dolgu gücüne sahiptir. Daha iyi kalite, kazların ördeklerden daha büyük olmasının ve genellikle daha uzun ömürlü olmasının bir sonucudur.

Pufla tüyü nedir?

Pufla tüyü, dünyanın en hafif ve en iyi yalıtkan ham maddesidir. pufla kazlarının tüyleri, yumurtalar çatladıktan ve kazlar yuvadan ayrıldıktan sonra yuvadan toplanır. Pufla kazının tüyü elle temizlenir ve gruplanır. Pufla kazının tüyü çok özel bir malzemedir ve dünya pazarında sınırlı bir kaynaktır.

Kuş tüylerinin başka değerli türleri de vardır; örneğin pufla benzeri özelliklere sahip Muscovy tüyü. Misk ördeği de “Barbary ördeği” adı altında bilinir ve satılır.

Ördek tüyü mü yoksa kuş tüyü mü?

Kaz veya ördek tüyü, yorgan veya yastıkta yumuşak hissettiren kısmıdır. Kuş tüyü ise yastıkta destek, yorganda ağırlık sağlar.

1 odacıklı bir yastıkta kuş tüyü ve kaz tüyünün iyi bir karışımını kullanmak en iyisidir. Yastık sadece kaz tüyü içeriyorsa düzleşir ve destek vermez. 3 odacıklı bir yastıkta, çekirdek tipik olarak kuş tüylerinden oluşur ve iki dış oda, daha fazla yumuşaklık için kaz tüyü ile doldurulur.

Bir yorganda kuş tüyü yalıtım sağlar ve tüyler kumaşla birlikte ağırlığı sağlar. Rahatlık kişiye özeldir ancak ağır bir yorgan, uykusu huzursuz olan kişiler için iyidir.

Vücudunuzun yumuşak ve güzel bir şekilde sarmalanmasını tercih ediyorsanız hafif bir yorgan iyidir. %100 kaz tüyü yorgan bu ihitiyacınızı karşılarken vücuttaki nemi de daha iyi emer

Daha fazlasını keşfedin

En iyi horlama önleyici yastıklar

En iyi horlama önleyici yastıklar

Yastık Kılavuzu

Yastık Kılavuzu