EVİNİZ İÇİN HARİKA TEKLİFLERİ KAÇIRMAYIN

Siyah şamdan, gri mum ve yapay çiçekli vazo

Mum lekesi nasıl temizlenir?

Masa örtüsüne, konsola veya halıya damlayan mumu nasıl çıkarırsınız?

İster masa örtüsüne isterse ahşap bir yüzeye akmış olsun, mum lekesini çıkarmak tahmin ettiğiniz kadar zor değildir.  

Mum lekesinin nasıl çıkarılacağına dair en iyi ipuçları ve etkili yöntemler için okumaya devam edin.

Mum lekesini sert yüzeylerden nasıl çıkarırsınız?

Yüzeylere zarar verebileceğiniz için mum lekesini masa veya pencere pervazı gibi sert yüzeylerden çıkarırken dikkatli olmalısınız. Kurumuş mumu çıkarmak için bıçak veya keskin nesneler kullanırsanız yüzeyi çizebilirsiniz. Bu sebeple tırnağınızı kullanarak mumu dikkatlice kazımalısınız.

Mumu sert yüzeyden kazımak yeterli değildir

Mumu kazıdığınız halde çıkmıyorsa sabunlu bir karışımla yıkamak iyi bir seçenek olabilir.

İnatçı mum lekelerini temizlemek için masa yüzeyini veya pencere pervazını beyaz sabunlu bir solüsyonla yıkayabilirsiniz. Tahta bir masanız varsa 100 ml sabun için 2 lt su oranında solüsyon hazırlayabilirsiniz.

Mum lekesini masa örtüsünden nasıl çıkarırsınız?

Mum lekesini çıkarmak için önce masa örtüsünü dondurmayı deneyin. Kulağa farklı gelebilir ancak bu oldukça işlevsel bir çözümdür. Masa örtüsünü plastik bir poşete koyduktan sonra en az 2 saat dondurucuya koymalısınız. Çoğu durumda mum katılaşır ve tırnağınızla kazıyarak çıkarabilirsiniz.

Masa örtüsündeki mumu dondurduktan sonra ne yapacaksınız?

Öncelikle mumu masa örtüsünden silmeye çalışın. Ardından, masa örtüsünün hem üstüne hem de altına bir parça kağıt havlu veya kahve filtresi yerleştirin ve leke yukarı bakacak şekilde ütülemeye başlayın. Kağıt havlu veya kahve filtresi eminceye kadar (yaklaşık 5 saniye) ütüyü leke üzerinde gezdirin. Kağıt havlu/kahve filtresinin pozisyonunu sık sık değiştirmeyi unutmayın, böylecek kuru yerlerin de mumu absorbe etmesini sağlamış olursunuz. Leke çıkana kadar işlemi tekrarlayın. Bu işlemden sonra masa örtüsünü yıkama talimatına göre yıkayın.

Mumu halıdan nasıl çıkarırsınız?

Mumun tamamen kurumasını bekleyin ve halıdan dikkatlice kazıyın. Daha sonra lekenin üzerine dört kat kağıt havlu koyun ve mum kağıt havluların içine çekilinceye kadar en düşük ısıda ütüleyin. Leke tamamen çıkana kadar işlemi tekrarlayın.

Halınızın kaldırabileceğinden fazla ısı uygulamadığınıza daima emin olmalısınız. Eğer şüpheniz varsa halınızdaki mumu ütüleyerek çıkarmadan önce satıcınıza danışın.

Mumu şamdanlardan nasıl çıkarırsınız?

Mumluk ve şamdanlardan mumu çıkarmanın en etkili yöntemi mumu eritmektir. Fırınınızı 75 derecede açın ve şamdanınızın altına bir pişirme kağıdı sererek ters yerleştirin. Yaklaşık 20 dakika boyunca alt kısmında pişirme kağıdı olan bir fırın tepsisi üzerinde ısı uygulamaya devam edin. Son olarak mum kalıntılarını bir kahve filtresiyle veya bir parça kağıt havluyla silin.

Daha fazlasını keşfedin

Yemek masanıza doğadan sıcacık bir dokunuş

Oturma odanız için bütçe dostu 5 dekorasyon fikri

Eviniz için doğru halıyı nasıl seçersiniz?

İç ve dış mekan yılbaşı ışıkları kılavuzu