Yorgan ve yastık

Doğru yorgan boyutu nasıl seçilir?

Doğru yorgan boyutunun cevabı yorganı kimin kullanacağında saklıdır. Bebekler için, daha büyük çocuklar için ve farklı boydaki yetişkinler için farklı yorgan boyutları bulunur. Standart yorgan boyutlarının tabloda görebilirsiniz.

Yorganlar: Boyut seçimi

 Yorgan türü

Boyut

Bebek

67x100 cm

Çocuk

100x140 cm

Tek kişilik

135/140x200 cm

Ekstra uzun 

135/140x220

İki kişilik

200x220 cm

King boy / Ekstra büyük iki kişilik   

240x220 cm

Süper king boy

260x220 cm

Yorganlar pek çok farklı ölçüde mevcuttur

Yetişkin yorganlarının uzunluk ve genişlikleri farklılık gösterir. Normal veya ekstra uzun olabileceği gibi tek veya çift kişilik olabilirler. Yakın zamana kadar popüler yorgan uzunluğu 200 cm idi, ancak giderek daha da fazla insan ekstra uzunluktaki yorganları (220 cm) tercih ediyor. Yorganınız ne kadar uzun olursa uyku konforunuz da o kadar yüksek olur.

Sizin için doğru yorgan boyutu nedir?

Yorganınız boyunuzdan en az 30 cm daha uzun olmalıdır. Eğer boyunuz 170 cm'den kısa ise 200 cm'lik yorgan sizin için idealdir. Ancak yorganınız kısa kalırsa, yorganın üzerinizi örttüğü yere bağlı olarak ayaklarınız veya vücudunuzun üst kısmı üşüyebilir. Yanlış bir yorgan seçimi uyku kalitenizin düşmesine, yorgun ve enerjisiz uyanmanıza sebep olabilir.

Yorganınız ne kadar geniş olmalı?

Tek kişilik yorganın sizi saracak şekilde göğüs ölçünüzden en az 30 cm daha geniş olması gerekir. Çift kişilik yorgan ise sizin ve partnerinizin uyuduğu yatak kadar geniş olmalıdır. Çift kişilik yorgan satın almadan önce partnerinizle aynı uyku alışkanlıklarına sahip olup olmadığınızı göz önünde bulundurmayı unutmayın; aksi takdirde gece boyunca yorgan yüzünden kavga edebilirsiniz. Ayrıca çift kişilik bir yorgan satın almadan önce yorganın sıcak mı yoksa soğuk mu olması gerektiği sorusu (her ikiniz de aynı fikirdeyseniz) göz önünde bulundurmaya değerdir.

240x220 cm ekstra büyük çift kişilik yorganla uyumanın lüks olduğunu düşünen birçok kişi olabilir. Yorganın boyutuyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa lütfen mağazalarımızdan veya Müşteri Hizmetlerimiz aracalığıyla bizimle iletişime geçin; size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

 Yorganlar için birçok farklı malzeme kullanılabilir

Yorganlar hem dolgu hem de kumaş olmak üzere birçok farklı malzemede mevcuttur. Doğal dolgu genellikle kuş tüyü ve kaz tüyü olsa da ipek, pamuk veya yünden de oluşabilir. Doğal dolgu nefes alabilir, vücudunuz üzerinde güzel bir şekilde dağılır ve en iyi izolasyon özelliğine sahiptir.

Kaz tüyü, kuş tüyü ve taşıma kapasitesi

Kaz tüyü ve kuş tüyü genellikle kazlardan veya moskova ördeklerinden gelir ve "gerçek" yorgan hissini yaşattıklarında birçok kişi tarafından tercih edilirler. Çoğu kuş tüyü yorgan "doldurma gücü" veya "tog" olarak adlandırılan özelliklerle belirtilir. Bu, kuş tüyünün kalitesini, dağılımını ve yoğunluğunu açıklar. Doldurma gücü 2 ila 16 arasında değişir; 16 en iyisidir. İdeal yorgan, yüksek doldurma gücü ve ağırlığın mükemmel birleşimine sahiptir. Yorganın içinde ne kadar kuş tüyü varsa doldurma gücü de o kadar yüksek olur ve o kadar ağırdır.

Yorganlar hakkında daha fazlasını öğrenmek için Yorgan Kılavuzu blogumuzu okuyun. 

Daha fazlasını keşfedin

Kılavuz: Hangi yorganı seçmelisiniz?

Kılavuz: Hangi yorganı seçmelisiniz?

Yorgan seçiminde alerji ve konforun önemi

Yorgan seçiminde alerji ve konforun önemi

Yorgan Kılavuzu

Yorgan Kılavuzu