şifonyer, yatak ve komodinli yatak odası

Doğru komodin nasıl seçilir?

Bir başucu komodinine alıştıktan sonra vazgeçmek zordur. Her istediğiniz an bir bardak suya ve favori kitabınıza kolaylıkla erişebilirsiniz. Bazı komodinler laptopunuzu koyabileceğiniz bir rafa sahiptir. Böylece uykuya geçmeden önce elektronik aletlerinizi kenara kaldırabilirsiniz. 

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı model ve stil vardır, bu nedenle doğru komodin seçimini yapmanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçlarını bir araya getirdik.

Nasıl bir boyutu ve genişliği olmalı?

Başlamak için, yatağınızın her iki tarafında ne kadar yer olduğunu ve komodininizi ne için kullanmak istediğinizi düşünün. Üzerine sadece akıllı telefonunuz veya çalar saatinizi mi koyacaksınız yoksa bir lamba için alana ihtiyacınız var mı? Komodinlerin çoğu 40 ila 50 cm genişliğinde ve derinliğindedir, bu nedenle hem yatak odanıza hem de amacınıza uygun bir seçenek bulabilirsiniz.

Yatak odanızda fazla yer yoksa duvara monte edebileceğiniz yüzer bir komodin tercih edebilirsiniz. Genellikle yerde duran komodinlerden daha az yer kaplarlar.

Komodin, yatağınızın üst kısmı ile aynı seviyede veya biraz daha yüksek olmalıdır. Bu şekilde, yatakta uzanırken masadan bir şey almanız kolaylaşır.

Yatak odanızda depolama alanına mı ihtiyacınız var?

Aradığınız cevap komodinlerde olabilir, çekmeceli, kapılı veya açık raflı komodinler yatak odanız için depolama alanı sunabilirler. Çekmeceli veya dolaplı bir komodin, yatak odasını düzenli tutmanıza yardımcı olabilir ve açık bir raf varsa, orada hem dergilerinizi hem de küçük dekoratif parçalarınızı saklayabilirsiniz.

Küçük bir çekmece ve altında veya üstünde açık bir raf pek çok insanın favori kombinasyonudur. 

Nasıl bir stiliniz var?

Klasik bir çözüme gidebilir ve karyolanıza veya şifonyerinizle uyumlu bir komodin alabilirsiniz. Güzel ve dengeli bir görünüm istiyorsanız, iki komodine ihtiyacınız var. Yatak odanızı simetrik tutmak, onu görsel olarak daha çekici hale getirir.

Yatak odası ve iki komidin

Ancak farklı tarzlarda olan iki komodin de tercih edebilirsiniz. Dinamik görünüm yaratırlar ve yatağın bir tarafında bir raf daha uygunken, diğerinde komodin olması oldukça kullanışlı olabilir. Farklı ihtiyaçlarınıza uygun boyutlarda veya şekillerde iki komodinin tercih edebilirsiniz, veya sadece bir tane komodini yeterli bulabilirsiniz, bu durumda hem sizin hem de eşinizin gece ihtiyaçları için yeterince büyük olduğundan emin olmalısınız.

Komodin için doğru malzeme nedir?

Malzeme söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken faktörler vardır. Masanın üzerinde bir bardak su bulundurmayı seviyorsanız, yüzeyi metalden veya ahşap kadar kolay lekelenmeyen başka bir malzemeden yapılmış bir komodin seçin. Farklı stiller ile dinamik bir görünüm peşindeyseniz, uyumlu malzemeler yatak odasında tamamlanmış bir görünüm sağlayabilir.

Tek çekmeceli siyah bir komodin

Başucu aydınlatması ve dekoru için ipuçları

Başucu aydınlatmanıza kolayca ulaşabilmek istiyorsanız, komodininiz için bir masa lambası mükemmeldir. Yatağınızda uzanırken rahatlıkla açıp kapatabildiğinizden ve ışığın gözünüzü rahatsız etmediğinden emin olun. Başucu komodininiz küçükse, duvara monte bir lamba tercih edebilirsiniz. Vazolar ve süs eşyaları yatak odanıza güzel bir hava katabilir, ancak bunları komodinin üzerine koyarken dikkatli olmalısınız, uykurken onları yere düşürebilirsiniz. Küçük bir bitki saksısı ve  yapay bir bitkilerle, güzel ve sakin bir uyku vakti atmosferi yaratabilirsiniz.

Daha fazlasını keşfedin

Yatak Kılavuzu

Yatak Kılavuzu

İhtiyaçlarınıza en uygun yatağı nasıl seçersiniz?

İhtiyaçlarınıza en uygun yatağı nasıl seçersiniz?

Yatak şilteleri ve yatak pedleri kılavuzu

Yatak şilteleri ve yatak pedleri kılavuzu

Yatak şiltesi mi yatak pedi mi? Farkları nelerdir?

Yatak şiltesi mi yatak pedi mi? Farkları nelerdir?