Oturma odasında 4 meşe yemek sandalyesi ile 4 kişilik meşe yemek masası

Doğru yemek masası boyutunu nasıl seçersiniz?

İhtiyaçlarınızı karşılayacak ve ev dekorasyonunuza uyum sağayacak bir yemek masası mı arıyorsunuz? Doğru yemek masası boyutunu belirlemek çoğu zaman anlaşılması zor bir konudur, dekoratif parçalar gibi sezgisel değildir ve göz önünde bulundurmanız gereken farklı noktalar vardır. 

"Hangi boyutta bir masaya ihtiyacım var?" sorusuna cevap arıyorsanız yalnız değilsiniz. Kılavuzda yemek masaları hakkında anlaşılması kolay bilgiler bulacaksınız.  Kendinize mükemmel yemek masasını seçerken bilinçli karar almak için okumaya devam edin.

  Benim için en uygun yemek masası boyutu nedir?

  "Hangi yemek masasını seçmeliyim?" Bu harika bir soru. Çoğu zaman stil, şekil, sandalye sayısı konularında ne istediğinize dair aklınızda bir fikir vardır. İstediğiniz yemek masası hakkında bir düşünceye sahip olmak harika bir başlangıçtır, ancak yalnızca isteklerinize değil aynı zamanda ihtiyaçlarınıza da uygun bir yemek masası seçtiğinize emin olmalısınız. Yeni bir yemek masası hakkında nihai kararınızı vermeden önce dikkate almanız gereken bazı ana başlıklara derinlemesine bir göz atalım.

   1. Aileniz ve konuklarınız ortalama kaç kişi?

  Yeni bir yemek masası ararken kendinize sormanız gereken ilk şey "Kaç kişi ağırlayacağım?" olmalıdır.
   

  Temel kural: Koltuk başına 60 cm

  Oturma için temel kural, her sandalyeye en az 60 santimetrelik alan sağlamaktır. Sandalye başına 60 cm olduğunda çoğu kişi yemek yeme ve kol hareketi için yeterli alana sahip olacaktır ancak, özellikle masayı düzenli olarak kullanan kişiler iri yapılı ve geniş kalıplı kişiler ise, daha fazla alana ihtiyaç duyabileceğinizi unutmayın. Koltuk başına 60 cm temel kuralı, bir yemek masasının kaç kişiyi ağırlayabileceğini değerlendirmek için harika bir başlangıç noktasıdır.

  2. Yemek masası şekli

  Daha sonra "Yemek masamın şekli ne olmalı?” sorusunu düşünmelisiniz. Yemek masasının şekli, görsel varlığının büyük bir bölümünü oluşturduğu gibi, yemek alanınızın evinizi nasıl etkilediğini de belirler. Genellikle yemek masaları arasında en sık göreceğiniz seçenekler dikdörtgen ve yuvarlak masalar olurken, kare gibi şekillere daha az rastlanır. Görselleri inceledikçe hangi şekli seçmek istediğinize dair bir tercihiniz ve fikriniz oluşacaktır. 

  Tercihinizi yaparken yalnızca dekorasyon değil fiziki alanınızı verimli kullanmak üzerine de düşünmelisiniz. Kılavuzumuzu okumaya devam ederek yemek masası şekilleri ve boyutları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

  Dikdörtgen ve yuvarlak masalar hem estetik hem işlevsellik hem de uzatılabilirlik anlamında büyük farklılık gösterir. Bu da karar vermeyi pek çoğu için daha da zorlaştırır.

  3. Uzatılabilir yemek masaları

  Akşam yemeklerinde misafirlerinizle beraber olmaktan hoşlanır mısınız? Sık sık misafir ağırlıyorsanız uzatılabilir yemek masaları harika bir seçenektir. 8 veya 10 kişilik yemek masaları çoğu ev için fazla büyük kalacaktır. Bu durumda uzatılabilir yemek masası çok yönlü ve kullanışlı bir çözüm olabilir. Genişleyen, açılabilen ve uzayabilen bir masa ile alanınızı sürekli olarak daraltmadan gerektirdiğinde daha fazla misafir ağırlayabilirsiniz. Küçük bir eve sahipseniz ve alanınız sınırlıysa daha küçük, genişletilebilir bir yemek masası seçmek size hem geniş alan hem de gerektiğinde daha fazla misafir ağırlama olanağı sunar.

  Uzatılabilir yemek masalarının çoğu dikdörtgen veya kare olacaktır ancak yuvarlak uzatılabilir seçenekler de vardır. Bazı masalar merkezden uzatılır, burada masa ayrılır ve açıklığa uzatma kanatları yerleştirilir. Diğer türlerinde ise her iki ucuna uzatma kanadı takılarak masa uzatılır. Genişleyebilen bir yemek masası alırken nasıl açılacağını incelemeyi unutmayın.

  4. Yemek sandalyelerinizin yüksekliği, boyutu ve şekli

  Yeni bir yemek masası satın alırken yemek sandalyelerinin doğru masayı bulmada önemli bir rol oynadığını unutmayın. Çoğu yemek masasının standart yüksekliği 75 cm, yemek sandalyelerinin standart oturma yüksekliği ise 45-48 cm'dir. Böylece sandalye ve masa arasındaki aralıktan endişelenmek zorunda kalmazsınız. Bununla birlikte, yemek masası veya yemek sandalyelerindeki ufak farklılıklar olabileceğinden ürünlerin konforlu şekilde uyum sağlayıp sağlamadığını önceden kontrol etmekte fayda var.

  Böyle bir uyumsuzluğa örnek olarak kolçaklı sandalyeler verilebilir, çünkü kol dayanakları sebebiyle yemek masasının altına tamamen sığmayabilirler. 

  Oak chairs with glass tabletop round dining table

  Masa boyutlarının genel bir görünümü

  Bu dört konu kafanızda bir taslak oluşturduktan sonra, yemek masaları ve boyutları söz konusu seçeneklerinize eksiksiz bir bakış atmanın zamanı geldi. 

  Dikdörtgen masa ölçüleri

  En yaygın dikdörtgen yemek masası ölçüleri 90 cm genişliğinde ve 160-180 cm arası boylarda mevcuttur ancak 90x140 cm gibi daha kısa masaların yanı sıra 190x200 ve daha büyük boylarda da birçok seçenek vardır. Yemek masasının genişliği de farklılık gösterebilmektedir; bu fark nadiren masa etrafındaki misafirlerinizi etkiler. Genişlik, çoğunlukla yemek takımları, yemekler ve dekorasyonlar için daha fazla alan sağlar. Yemek masası seçeneklerimizi incelemek için tıklayın. 

  Aşağıdaki çizimde en yaygın dikdörtgen yemek masası boyutları gösterilmektedir. Daireler koltukları temsil ederken, kesik çizgili versiyonlar ise masanın her iki ucuna bir kişinin oturma seçeneğini gösteriyor. Koltuk sayısının her koltuğun 60 cm alana sahip olmasına göre belirlendiğini unutmayın.

  Illustration of rectangular dining table sizes with four examples: 80x140, 90x160, 90x180, and 90x200

  Sandalye sayısı

  Masa ölçüleri

  Boyut çeşitleri 

  4-6

  90 x 120 cm 

  80-90  x 130 cm 

  4-6

  90 x 140 cm 

  80-90 x 140-150 cm 

  4-6

  90 x 160 cm 

  80-90 x 150-160 cm 

  4-8

  90 x 180 cm 

  90-95 x 180-190 cm 

  6-8

  90 x 200 cm 

  90-95 x 190-200 cm 

  6-8

  90 x 230 cm 

  90 x 220 cm 

  8-10

  90 x 250 cm 

  90-95 x 250-280 cm 

  Yuvarlak masa ölçüleri

  Yuvarlak bir yemek masası söz konusu olduğunda, boyutunun masanın etrafındaki koltuk sayısı üzerindeki etkisini hayal etmek zor olabilir. Sandalye başına 60 cm kuralına uygun olarak aşağıdaki görselde en yaygın kullanılan yuvarlak masa boyutları ve koltuk sayıları gösterilmektedir. Çoğu durumda, dikdörtgen bir yemek masası ile yuvarlak bir yemek masası benzerlik gösterir ancak, dikdörtgen yemek masalarında her iki uçta da iki kişi oturabileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Ürün yelpazemizdeki tüm yemek masalarını görün.

  “Ø” sembolü yuvarlak yemek masasının çapını, yani masanın ortasından geçen bir taraftan diğer tarafa uzanan kesitin uzunluğunu temsil eder.

  Illustration of round dining table sizes with four examples: 90x190, Ø105, Ø120, and Ø130

  Sandalye sayısı

  Masa ölçüleri

  4-5

  Ø 100 cm

  4-5

  Ø 105 cm 

  4-5

  Ø 110 cm

  5-6 

  Ø 120 cm 

  5-6

  Ø 130 cm 

  Uzatabilir masa ölçüleri

  Yeni yemek masanızın boyutlarına ve sandalye sayısına karar verirken, açılabilir yemek masalarının her iki açıdan da alan sağladığını unutmayın. Örnek olarak, ara sıra altı kişiyi oturmak istiyorsanız, tam 6 kişilik yemek masası tercih etmek mecburiyetinde değilsiniz; bunun yerine uzatılabilir 4 kişilik bir masa tercih edebilirsiniz. Satın almayı düşündüğünüz yemek masalarının genişletilip genişletilemeyeceğini görmek için tüm bilgileri kontrol etmeyi unutmayın.

  Resimde yuvarlak ve dikdörtgen bir yemek masası varsayılan ve genişletilmiş boyutlarında gösterilmektedir.

  Illustration of extendable dining table sizes with round table example and rectangular table example

  Masa şekli

  Varsayılan masa ölçüleri

  Varsayılan sandalye sayısı

  Genişletilmiş ölçüler

  Genişletilmiş sandalye sayısı

  Dikdörtgen 

  80 x 80 cm

  2-4

  80 x 160 cm 

  4-6

  Dikdörtgen 

  90 x 130 cm 

  4-6

  90 x 220 cm 

  6-8

  Dikdörtgen 

  90 x 160 cm

  4-6

  90 x 250 cm 

  8-10

  Dikdörtgen 

  90 x 180 cm

  4-8

  90 x 270 cm 

  8-10

  Dikdörtgen 

  90 x 190 cm 

  6-8

  90 x 280 cm 

  8-10

  Yuvarlak

  Ø 110 cm

  4-5

  110 x 200 cm 

  6-8

  JYSK mağazaları size rehber olsun

  Daha fazla bilgi arıyorsanız ve yeni yemek masanızla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, size en yakın JYSK mağazasını her zaman ziyaret edebilirsiniz. Personelimiz her türlü sorunuzda size yardımcı olacak ve eviniz, ihtiyaçlarınız ve bütçeniz için en iyi yemek masasını almanızı sağlayacaktır. Yemek odanız için daha fazla ilham almak istiyorsanız renkli yemek sandalyelerinin yemek alanınızı nasıl güzelleştirebileceğini keşfedin. 

  Daha fazlasını keşfedin

  Modern evler için rengarenk yemek sandalyeleri

  Modern evler için rengarenk yemek sandalyeleri

  Yemek sandalyesi nasıl seçilir?

  Yemek sandalyesi nasıl seçilir?