Gri yastık ve yorganla yatakta uyuyan adam

Yatak şilteleri ve yatak pedleri kılavuzu

Bütçeniz veya tercihleriniz ne olursa olsun, JYSK'daki çok çeşitli yatak pedlerimiz ve şiltelerimiz arasında ihtiyacınıza uygun bir seçenek bulabilirsiniz.

Blogumuzda, yeni yatak şiltenizi seçerken malzemeden kaliteye, boyuttan fiyata kadar dikkat etmeniz gereken her şeyi içeren kapsamlı bir kılavuz bulacaksınız. Doğrudan daha fazla bilgi edinmek istediğiniz başlığa gitmek için aşağıdaki içindekiler bölümünden tıklayabilirsiniz.

  1. Yatak şiltesi nedir ve ne için kullanılır?

  Yatak şiltesi, yatağınızın genel konforunu ayarlamak ve iyileştirmek için bir tamamlayıcı görevi görür. Farklı boyut ve fiyatlarda mevcutlardır, farklı malzemelerden yapılmışlardır ve farklı özelliklere sahiptirler ancak yatak şiltelerinin amacı her zaman aynıdır: 

  Uyku kalitenizi arttırmak için yatağınızı mevcut ihtiyaçlarınıza göre ayarlamak.

  Hem yeni hem de eski yataklar için fayda sağlamak. 

  Şilteniz uyku konforu arttırmanın yanı sıra, altındaki yatağınızın korunmasına ve ömrünün uzatılmasına da yardımcı olmak.

  2. Yatak şiltesi kullanmanın avantajları

  Gelişmiş konfor: Bir yatak şiltesi çöküntüler oluşmuş, elastikiyetini kaybetmiş eski bir yatağa hayat verebilir. Yatağınızı denemeden sipariş ettiyseniz ya da kullanmaya başladığınızda aynı sertliği veya yumuşaklığı bulamadıysanız yatak şiltelerini ayarlamalar için kullanabilirsiniz.

  Daha uzun süren dayanıklılık: Yatak şiltesi, yatağınızı neme, tere ve lekelere karşı korur ve çökmeleri engelleyebilir. Böylece daha az yıpranmasını sağlayarak yatağınızın ömrünü uzatacaktır.   

  Daha iyi vücut desteği: Memory foam veya lateksten yapılmış bir yatak şiltesi size uyumak için daha sağlam ve destekleyici bir yüzey sağlayabilir. Bu dolgular bel, sırt veya omuz ağrısı çeken kişiler için idealdirler.

  Hareket ve sesin azaltılması: Yatağınızın gıcırdamalarından rahatsız oluyorsanız, bir yatak şiltesi gürültüyü azaltmaya yardımcı olabilir. Sünger dolgulu bir yatak şiltesi seçerseniz, yanınızda uyuyan kişinin hareketlerini absorbe edeceğinden daha rahat bir uyku çekebilirsiniz. 

  Yeni bir yatağa uygun fiyatlı bir alternatif:Yatak şilteleri genellikle yeni bir yatak satın almaktan çok daha uygun fiyatlı bir çözümdür.

  Geliştirilmiş basınç tahliyesi: Yatağınızda yatarken uyku pozisyonunuza bağlı olarak her gece vücudunuzun farklı bölgelerine baskı uygularsınız. Yatağınız ihtiyaç duyduğunuz bölgelerdeki baskıyı azaltmazsa uykunuzu iyi alamazsınız ve ağrılarla uyanabilirsiniz.  Bir yatak şiltesi vücudunuzun üzerindeki baskıyı hafifleterek rahatlama sağlayabilir.

  Sıcak geceler için serinletici etki: Çok terliyorsanız veya uykuya dalmaya çalışırken genellikle çok sıcak hissediyorsanız, lateks veya içinde soğutma jeli bulunan bir yatak şiltesi bu sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.

  3. Yatak şiltesi kullanmanın dezavantajları

  • Yatağın kalınlaşması: Bir yatak şiltesi ek bir katman olduğundan yatağınızı biraz daha kalın hale getirebilir. Bu durumun eski çarşaflarınızın yatağınıza uyumunu etkilemesi muhtemeldir.
  • İlk koku: Hafızalı köpükten yapılmış bir yatak şiltesi, ambalajından çıktıktan sonraki ilk birkaç gün boyunca belirlirgin bir kokuya sahip olabilir. Yatağı kullanmadan önce birkaç gün havalandırılarak bu kokuyu hafifletilebilirsiniz.
  • Temizleme: JYSK'un çoğu yatak şiltesinin çamaşır makinesinde yıkanabilen fermuarlı bir kılıfı vardır (her zaman ürün üzerindeki yıkama talimatlarını kontrol edin). Yatak şiltesinin üzerinde makinede kolayca yıkanabilen bir yatak pedi de kullanabilirsiniz.

  4. Yatak şiltesi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

  Yatak şiltesi seçerken en önemli şey, konforlu ve vücudunuza ihtiyacı olan ergonomik desteği sağlayan modeli bulmaktır. Doğru kararı verdiğinize emin olmak için farklı yatak şiltesi türlerini denemenizi öneririz. Bir JYSK mağazasını ziyaret edebilir ve deneyimli personelimizden destek alabilirsiniz.

  5. Yatak şiltesi ve kişisel ihtiyaçlarınız

  Öncelikle bir yatak şiltesinde aradığınız spesifik özellikleri düşünün:

  • Yumuşak ve içine gömüldüğünüz bir yatak tercih ediyorsanız hafızalı köpük, Jel köpük veya Comfort+ köpükten yapılmış bir yatak şiltesi seçmelisiniz.
  • Daha sert ve destekleyici bir yüzey tercih ediyorsanız polieter köpük veya lateksden bir yatak şiltesi seçmelisiniz.

  "Yatak şiltesini iyi yapan şey kişiden kişiye değişir ve büyük ölçüde tercih meselesidir." 

  - Peter, JYSK Kategori Müdürü

  6. Yatak şiltesi türleri ve malzemeleri

  Bir yatak şiltesinin özellikleri büyük ölçüde onu oluşturan malzemeye bağlıdır.

  Yatak şiltelerinde kullanılan en popüler malzemeler:

  • Standart köpük olarak da bilinen polieter köpük
  • Memory foam 
  • Lateks 
  • Soğutucu köpük olarak da bilinen yüksek dirençli köpük
  • Hibrid köpük 
  • Jel köpük 

  Polieter köpük(standart köpük) 

  • Normal köpük, standart köpük, PU köpük veya PUR köpük olarak da bilinir.
  • Emici ve genel olarak uygun fiyatlı bir yatak şiltesi dolgusudur.
  • Genel bir kural olarak, polieter köpükten yapılmış bir yatak şiltesi ekstra konfordan ziyade alttaki yatağı korumak için kullanılır.

  Yüksek dirençli köpük (soğutucu köpük)

  • Yağ bazlı bu köpük türü, orta sertlikte veya sert bir yatak yüzeyi sağlar.
  • Nemi emen ve havalandıran bir dolgu türüdür.
  • Uygun fiyatlı ve çok dayanıklıdır.
  • Uykularınıza ilave konfor sağlar.

  Hibrit köpük ve jel köpük

  • Hibrit köpük, çeşitli köpük türlerinden yapılır. Konfor bakımından polieter köpük ve hafızalı köpük arasına konumlandırılmıştır.
  • Jel köpük, vücut hatlarınıza göre şekillenen ve size bulut benzeri bir rahatlık sağlayan yumuşak bir köpüktür.
  • Hibrit köpük ve jel köpüğün maliyeti hafızalı köpükle hemen hemen aynıdır.
  • Her iki malzeme de çok iyi konfor sağlar.

  Memory foam (basınca dayanıklı köpük)  

  • Tüm yatak dolguları arasında hafızalı köpük, jel köpük ve lateks en fazla konfor sağlayan yatak ve yatak şiltesi malzemeleridir.
  • Malzeme, üzerine uzandığınınzda vücudunuzun şeklini alır.
  • Gömülmeyi engellerken yatağın sizi sardığını hisettirir. 
  • Isı salınımı konusunda diğer malzeme türleri kadar etkili değildir bu nedenle yatakta sık sık fazla ısındığınızı hissediyorsanız hafızalı köpük yatak şiltesi muhtemelen en iyi seçim değildir. 

  Lateks (yapay lateks ve doğal lateks)

  • Lateks sentetik olabilse de doğal lateks, kauçuk ağaçlarının özsuyundan yapılan tamamen doğal bir malzemedir.
  • Yatak şilteleri genellikle doğal ve yapay lateksin birleşiminden yapılır.
  • Hipoalerjenik bir malzeme olduğundan bakteri ve mantarların varlığı en aza indirger.
  • Aşırı ısıyı etkili bir şekilde serbest bırakması ile uyurken terleme eğiliminde olanlar için iyi bir seçim haline gelir. 
  • %100 doğal lateks genellikle diğer yatak şiltesi dolgularına göre daha maliyetlidir. Doğal lateks yüzdesi ne kadar yüksekse yatak şiltesi de o kadar pahalı olur.

  7. Yatak şiltesinin kalınlığı

  Bir yatak şiltesi 2,5 cm ile 10 cm arasında herhangi bir kalınlıkta olabilir. Pek çok modelin merkez yüksekliği olarak da bilinen kalınlığı 3 ila 5 cm arasındadır. Bir yatak şiltesi ne kadar kalın olursa, yatağınızın ve uyku düzeninizin tamamı üzerindeki etkisi o kadar büyük olacaktır. 

  Yatağınızın genel konforunda büyük bir değişim yaratmaya ihtiyacınız yoksa ve yalnızca küçük bir ayarlama yapmak istiyorsanız ince bir yatak şiltesi sizin için iyi bir seçimdir. İnce bir yatak şiltesini, biraz daha yumuşak veya daha sert bir yatak hissi veren bir katman olarak düşünebilirsiniz.

  Öte yandan, asıl yatağınızı değiştirmeden uyku deneyiminizde fark yaratmak istiyorsanız, kalın veya ekstra kalın bir yatak şiltesi doğru seçim olacaktır. Yatağınızı mümkün olan en yumuşak veya sert hale getirmenin yolu daha kalın bir yatak şiltesinden geçer.

  8. Yatak şiltesinin boyutu

  Yatak şiltesinin boyutu, altındaki yatağın boyutuna uygun olmalıdır. Bu hem yatağınızın kaymasını engeller ve daha rahat bir uyku sunar hem de dışarıdan daha estetik görünür. Tek kişilik yatağınız, çift kişilik yatağınız veya süper king boyutta yatağınız varsa, aşağıdaki standart ebatlarda bir yatak şiltesine ihtiyacınız olacaktır.

  Uyku düzeninize uyan bir yatak şiltesi satın aldığınızdan emin olmak için yatağınızın boyutlarını iki kez kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir.

  Yatak şiltesi boyutları

  Uyumlu olduğu yatak

  80-90 x 190-200 cm

  Seçeneklerimizi inceleyin

  Standart tek kişilik yatak  

  Geniş tek kişilik yatak

  135-140 x 190-200 cm

  Seçeneklerimizi inceleyin

  Küçük iki kişilik yatak

  King size yatak

  Super king size yatak

  Yatağınızın bu standart ölçülerden birine uymaması söz konusu olabilir. Durum buysa, özel boyutlarda bir yatak şiltesi bulmanız gerekecektir ancak seçeneklerimiz arasında farklı ölçülderde yataklar da mevcuttur. 

  9. Yatak şiltesinin sertliği

  Kişisel tercihlerinizi hakkında düşündükten sonra yeni yatak şiltenizin ne kadar sert veya yumuşak olması gerektiğine ilişkin genel önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

  • Biraz daha sert hale getirmek istediğiniz yumuşak bir yatağınız varsa, hafızalı köpük veya polieter köpükten yatak şiltesi seçebilirsiniz.
  • Biraz daha yumuşak olmasını istediğiniz sert bir yatağa sahipseniz lateks veya konfor+ sünger yatakları tercih edebilirsiniz.

  İhtiyaçlarınızı karşılayacak bir yatak şiltesi seçtiğinizden emin olmak için her zaman bir JYSK mağazasını ziyaret edebilir ve son kararınızı vermeden önce tüm seçenekleri deneyebilirsiniz.

  Sert bir yatak şiltesinin özellikleri:

  • Düşük esneklik ve elastikiyet
  • Vücudunuza uyum sağlama yeteneğinin fazla olmaması
  • Örnek: Memory foam veya polieter (PUR) köpükten yapılmış 5 cm kalınlığında yatak şiltesi

  Orta sertlikte bir yatak şiltesinin özellikleri:

  • Orta düzeyde esneklik ve elastikiyet
  • Vücudunuza uyum sağlama yeteneği
  • Örnek: Memory foam veya polieter (PUR) köpükten yapılmış 3 cm kalınlığında yatak şiltesi

  Yumuşak bir yatak şiltesinin özellikleri: 

  • Yüksek düzeyde esneklik ve elastikiyet
  • Vücudunuza uyum sağlama yeteneğininin fazla olması
  • Örnek: Jel köpük veya konfor+ köpükten yapılmış yatak şiltesi

  10. Uyku pozisyonunuza en uygun yatak şiltesi

  Tercih ettiğiniz uyku pozisyonu, hangi yatak şiltesini seçmeniz gerektiği konusunda büyük rol oynar. Farklı uyku pozisyonlarının farklı destek ihtiyaçları vardır ve bazı dolgular bu ihtiyaçları karşılamakta daha başarılıdır. Şiltenin alttındaki yatak en önemli faktördür ancak genel olarak şu kurallar üzerinde durabiliriz:

  • Sırt üstü uyuyanların çoğu, yatağı biraz daha sert hale getiren bir yatak şiltesi ile kendilerini daha rahat hissedeceklerdir. Örneğin 3 cm kalınlığında hafızalı köpük şilte idealdir.
  • Yan uyuyanlar ise 3 cm kalınlığındaki lateks gibi yatağı daha yumuşak hale getiren bir yatak şiltesinden daha fazla konfor elde edebilirler. 
  • Yüzüstü uyurken kolayca uykuya dalabiliyorsanız ekstra kalın, omuz oyuntunuza uyum sağlayacak yumuşak bir yatak şiltesi tam da ihtiyacınız olan şeydir. 

  11. Neden bir yatak şiltesi veya yatak pedi kullanmalısınız?

  Yatak şiltesi, yatağınızın nasıl hissettirdiğini etkileyen yaklaşık 5 cm kalınlığında bir yataktır. Aynı zamanda yatağınızın ömrünü de uzatır. Bir yatak şiltesi hem yeni hem de eski yatakların konforunu artırabilir.

  Alez olarak da bilinen yatak pedi önemli ölçüde daha incedir ve öncelikle hijyenik bir amaca hizmet eder.  Yatak şiltelerinin yalnızca birkaç modeli makinede yıkamaya dayanabilir ancak yatak pedinin avantajı temizliğinin çok kolay olmasıdır. Yatak pedi ayrıca nemin ve kirin yatağa ulaşmasını engelleyerek, alttındaki yatağın ve yatak şiltesinin ömrünü uzatacaktır.

  Aşağıdaki durumlarda bir yatak şiltesine ihtiyacınız var demektir: 

  • İnce ayar yapmak istediğiniz bir yatağınız varsa, yatak şiltesi tercihlerinize bağlı olarak alttaki yatağınızın daha yumuşak veya daha sert hissettirmesine yardımcı olabilir.
  • Eskisi kadar rahat olmayan eski bir yatağınız varsa bir yatak şiltesi yatağınıza hayat verebilir.
  • İyi bir gece uykusu almanızı engelleyen sırt ağrısı, eklem ağrısı veya diğer ağrılardan şikayetçiyseniz bir yatak şiltesinin ekstra desteği yardımcı olabilir.
  • Uzun vadede paradan tasarruf etmek için yatağınızın ömrünü uzatmak istiyorsanız bir yatak şiltesi edinebilirsiniz.

  Aşağıdaki durumlarda bir yatak pedine (alez) ihtiyacınız var demektir: 

  • Yatağınızın hissini önemli ölçüde değiştirmeyecek, uygun fiyatlı bir çözüme ihtiyacınız olabilir.
  • Yatağınızı neme, tere ve kire karşı koruyarak ömrünü uzatabilirsiniz.
  • Uyku ortamınızı temiz tutmayı kolaylaştırmak istiyorsanız, çoğu yatak şiltesinin aksine, yatak pedleri çamaşır makinesine atılabilir.
  • Yatağınızın üzerinde hareket ettiğinizde çıkan seslerden rahatsız oluyorsanız, yatak pedi rahatsız edici yatak seslerini azaltmak için uygun fiyatlı ve etkili bir çözümdür.

  Aşağıdaki durumlarda hem bir yatak şiltesi hem bir yatak pedi edinebilirsiniz: 

  • Hem yatağınızı hem de yatak şiltenizi neme, tere ve kire karşı korumak için yatak pedi ve yatak şiltesini birlikte kullanabilirsiniz.
  • Hem yatak şiltenizi hem de altındaki yatağınızın ömrünü uzatmak istiyorsanız her iki ürünü de kullanmak isteyebilirsiniz. 
  • Hijyenik ve temiz tutulması kolay bir uyku ortamı istiyorsanız, yatak şiltenizin üstüne bir yatak pedi yerleştirdiğinizde yatak şiltenizi veya altındaki yatağı eskisi kadar sık yıkamanıza gerek kalmayacaktır.

  12. Dayanıklılık ve garanti

  Yatağınızın konforunu 5-10 yıl sonra yeniden değerlendirmenizi öneririz. Bunun temel nedeni, vücudumuzun genellikle 10 yılda fiziksel değişikliklere uğramasıdır. Yatağınızı aldığınızdan bu yana kilonuz değiştiyse, bu durum yatak şiltenizin size hâlâ uygun destek ve konfor sağlayıp sağlamadığını etkileyebilir.

  "Beş ila on yıl sonra yatağınızın konforunu gözden geçirin. Uyurken ağrılarınız oluyor mu? Eğer öyleyse, bu bir yatak şiltesinden faydalanabileceğinize işaret eder. Konfor seviyesinde büyük değişiklikler yapmanız gerekiyorsa, örneğin çok daha yumuşak bir yatak istiyorsanız, o zaman muhtemelen yatak şiltesi yerine yeni bir yatağa ihtiyacınız olacaktır." 
  – Peter, Category, JYSK'da Müdür 

  Dayanıklılık 

  Bir yatak şiltesinin dayanıklılığı, malzemesine ve kg/m3 cinsinden ölçülen yoğunluğuna göre belirlenir. Yoğunluk ne kadar yüksek olursa, yatak yüzeyi ömrü boyunca maruz kaldığı basıncı o kadar iyi soğurur.

  Çoğu kişi, yüksek yoğunluklu bir yatak yüzeyi ile normal yoğunluklu bir yatak yüzeyi arasındaki farkı anlayamayabilir. Yoğunluk açısından minimum gereklilikleri karşılayan bir yatak şiltesi çoğu kişi için yeterli olacaktır:

  • Lateks yatak şilteleri için 65 kg/m3
  • Memory foam yatak şilteleri için 30 kg/m³
  • Polieter köpük yatak şilteleri için 25 kg/m³ 

  En dayanıklı 5 malzeme

  Bir yatak şiltesinin dayanıklılığı malzemesine bağlıdır. Çoğunlukla memory foam ve lateks gibi en pahalı malzemeler daha uzun süre dayanırken, polieter köpük gibi daha uygun fiyatlı malzemelerden yapılan yatak şilteleri daha az dayanıklıdır:

  1. Lateks
  2. Memory foam
  3. Hibrit köpük ve jel köpük
  4. Yüksek esneklikte köpük (cold foam olarak da bilinir)
  5. Polieter köpük (standart köpük olarak da bilinir)

  13. Alerji ve temizlik

  Temiz tutulması kolay bir uyku ortamı mı istiyorsunuz? Konu temizlik olduğunda yatak pedi her zaman en iyi seçim olacaktır. Bunun nedeni, makinede kolayca yıkanabilmesi ve bu sayede temizliğinin yatak şiltesine göre çok daha kolay olmasıdır.

  Bu sebeple yatak şiltenizi ve/veya normal yatağınızın üzerine her zaman bir yatak pedi sermenizi öneririz.

  Bazı yatak şilteleri temizlik için çıkarılabilen bir kılıfa sahiptir. Bu modeller genellikle biraz daha pahalıdır ancak özellikle toz akarları gibi alerjileri olanlar için çok iyidir.

  Alerjiler için özel bir yatak şiltesi var mı?

  Alerjilerinize uygun bir yatak şiltesi arıyorsanız lateks malzemeyi tercih etmeniz her zaman iyi bir fikirdir. Lateks, toz akarlarının hayatta kalmasını zorlaştıran doğal ve fazlasıyla sık bir malzemedir. Ancak lateks yatak şilteleriyle bile uyku ortamınızın toz akarlarından tamamen arınmış olacağının garantisi yoktur.

  Toz akarı alerjilerini kontrol altında tutmanın en etkili yöntemi, 60°C'de sık yıkamaya dayanıklı bir yatak pedi ve çıkarılabilir kılıfı olan bir yatak şiltesi kullanmaktır.

  14. En iyi yatak şilteleri ve pedleri

  Yatak şiltesi veya yatak pedi arıyorsanız muhtemelen aralarından seçim yapabileceğiniz birçok model olduğunu keşfetmişsinizdir. İhtiyaçlarınıza, uyku pozisyonunuza ve bütçenize uygun modeli seçebilmeniz için JYSK olarak satın alma işleminiz konusunda size tavsiyelerde bulunmaya her zaman hazırız.

  Farklı fiyat noktalarındaki ve farklı ihtiyaçlara yönelik, yataklarla mükemmel uyum sağlayacak çeşitli yatak şiltesi ve yatak pedi modellerimizi inceleyebilirsiniz.

  Yatak şiltesi veya yatak pedi yerine yeni bir yatak alma zamanı geldiğini mi düşünüyorsunuz? Kapsamlı yatak kılavuzumuzu okuyabilirsiniz.

  Daha fazlasını keşfedin

  Yatak Kılavuzu

  Yatak Kılavuzu

  İhtiyaçlarınıza en uygun yatağı nasıl seçersiniz?

  İhtiyaçlarınıza en uygun yatağı nasıl seçersiniz?

  Yatak şiltesi mi yatak pedi mi? Farkları nelerdir?

  Yatak şiltesi mi yatak pedi mi? Farkları nelerdir?

  Doğru komodin nasıl seçilir?

  Doğru komodin nasıl seçilir?