Beyaz yastık ve yorganla yatakta yan yatan kadın

İhtiyaçlarınıza en uygun yatağı nasıl seçersiniz?

Yeni bir yatak almaya karar verdiğinizde aklınızda bulundurmanız gereken birçok faktör vardır. Sizin için doğru yatağı seçmeden önce malzeme ve fiyattan yatağın tercih ettiğiniz uyku pozisyonunu nasıl destekleyeceğine kadar her şeyi dikkate almanız gerekir.

Size en iyi gece uykusu sağlayacak yatağı seçerken ihtiyaç duyacağınız önemli bilgileri bu kılavuzda bir araya getirdik.

  1. Farklı yatak türlerinin özellikleri nelerdir?

  Farklı yatak türleri vardır ve hepsinin farklı özellikleri, avantajları ve dezavantajları vardır.

  Aşağıda çeşitli yatak türlerini, artılarını ve eksilerini inceleyeceğiz ve hangi yatağın sizin için doğru olduğuna karar vermeniz için gereken bilgi ve ilhamı vereceğiz.

  2. Yaylı yataklar

  Yaylı yatak, bir veya daha fazla yay katmana ve genel olarak üzerlerinde süngerden oluşan bir dolgu katmanına sahiptir. Bu kombinasyon, vücudunuzun hatlarına uyum sağlayan optimum konforu sunar.

  Yaylar yaylı yatağın çekirdeğini oluşturur. JYSK'de iki tür yayımız bulunmaktadır: paket(multi) yaylar ve bonel yaylar.

  • Paket yaylar birbirinden bağımsız hareket ederek gece boyunca vücudunuza en iyi desteği sağlar. Her bir yay, aşınmayı azaltan ve şilte gürültüsünü en aza indiren küçük kumaş cepler içinde bulunur.
  • Bonell yaylar ise daha büyüktür, bu da her bir yayın daha geniş bir alan kapladığı anlamına gelir. Sonuç olarak, paket yaylarından alacağınız destek ve uyumlanma düzeyinin aynısını elde edemezsiniz.

  Yaylı yatağın avantajları

  • Yaylı yatak, karyola, baza veya continental yatağa uygundur.
  • Yay - sünger kombinasyonu, yaylı yatağın iyi desteğine ihtiyaç duyanlar için uyku kalitesini artırabilir.
  • Ne kadar çok yay, o kadar incelikli destek sağlar. Bazı yaylı yataklar, yan uyuyanlara ekstra destek için ihtiyaç duydukları derin omuz bölgelerini sağlar.
  • Bazı yaylı yataklar ters çevrilebilir ve birçok modelde bir tarafta diğerine göre daha farklı bir sertlik seviyesi sunulur. Sonuç olarak, aslında iki yatağı bir arada almış olursunuz. Bu, farklı destek ihtiyaçları olan çiftler için avantajlı olabilir.
  • Yaylı yatak mükemmel nefes alma özelliği sunar.

  Yaylı yatağın dezavantajları

  • Bazı yaylı yataklar diğer yatak türlerine göre hareketi daha fazla yansıtabilir. Partnerinizin hareketlerini yaylı yatakta diğer yatak türlerine göre daha fazla hissetme olasılığınız yüksektir.
  • Bonel bir yaylı yatak, hareket ederken küçük sesler çıkarabilir. Paket yaylı yataklarda her bir yay ayrı ayrı küçük kumaş torbalar içerisinde muhafaza edilir ve bu nedenle ses çıkarmaz.

  3. Sünger Yataklar

  Sünger yataklar, farklı köpük türleri içeren birkaç katmandan oluşur. Örneğin Memory foam, yatağın vücudunuza göre şekil almasını sağladığından polieter köpük çekirdeğe ve memory foam katmanına sahip bir yatak, büyük rahatlık sağlar.

  Bazı sünger yataklar ters çevrilebilir ve birçok modelde yatağın bir tarafı diğerine göre daha farklı sertliğe sahiptir. Bu, sünger yatağı özel uyku ihtiyaçlarınıza göre ayarlamanıza olanak tanır.

  Sünger yatağın avantajları

  • Bazı sünger yataklar neredeyse vücudunuzu sararak vücudunuza büyük bir uyum sağlar.
  • Sünger bir yatak, yaylı bir yatağa göre hareketi daha az yansıtır; bu, gece boyunca döndüğünüzde partnerinizi rahatsız etme olasılığınızın daha düşük olduğu anlamına gelir. 

  Sünger yatağın dezavantajları

  • Sünger yatağın ömrü yaylı yatağa göre daha kısadır.
  • Sünger zamanla esnekliğinin ve uyarlanabilirliğinin bir kısmını kaybedebilir.

  4. Lateks yataklar

  Lateks yatak, doğal veya sentetik lateks ve diğer malzemelerin bir kombinasyonunu içeren sünger bir yataktır.

  Lateks nefes alabilir yapıdadır ve vücudunuz için iyi bir destek sağlar ancak memory foam yatakla aynı derecede vücudunuzun şeklini almaz.

  Lateks yatak vücudunuzun içeri gömülmesini engeller ve daha sağlam hissetmenizi sağlar. Lateks yatak, ağırlığın en fazla olduğu yerde, yani tipik olarak omuzlarınıza ve kalçalarınıza destek sağlama konusunda özellikle başarılıdır. Bu, pek çok kişinin, özellikle de sırt üstü uyuyanların daha iyi ve ergonomik bir uyku deneyimi yaşamasına yardımcı olur.

  Lateks yatağın avantajları

  • Toz akarları lateks yatakta yaşayamaz; dolayısıyla toz akarına alerjiniz varsa lateks yatak daha iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olacaktır.
  • Lateks yatak doğal, nefes alabilen malzemeden yapıldığından uyurken sıcak hisseden kişiler için iyi bir çözümdür.
  • Sırt ve bel bölgesini destekleyen lateks yatak, sırt üstü uyuyorsanız iyi bir seçimdir.

  Lateks yatağın dezavantajları

  • Yan uyuyanlar omuzları ve kalçaları için fazla destek alamazlar.
  • Lateks yatak diğer türlere göre daha pahalı olabilir.

  5. Yatak seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

  Yeni bir yatak satın alırken en önemli şey kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacak ve iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olacak yatağı bulmaktır.

  Göz önünde bulundurmanız gereken faktörler temelde yatağın sertliği, boyutu ve fiyatıdır. Ayrıca vücut ağırlığınızı ve hangi yatak türünü tercih ettiğinizi de hesaba katmalısınız.

  İhtiyaçlarınıza uygun yatağı seçmeye hazır olduğunuzda bilinçli bir karar verebilmeniz için bir sonraki bölümde yukarıda adı geçen hususların tümüne detaylı bir bakış atacağız.

  6. Bir yatak ne kadar sert olmalıdır?

  Kilonuz ve vücut şekliniz yatağınızın sertliğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Genel bir kural olarak, ağırlığınız arttıkça yatağınızın sertleşmesi gerekir. Daha dolgun bir vücuda sahipseniz omuz ve kalça kısmında destek bölgeleri bulunan bir yatak sizin için doğru seçimdir. Tanımlanmış destek bölgelerine sahip bir yatak, omuzlarınızın ve kalçalarınızın şeklini alır ve omurganızın düz kalmasını sağlar.

  Ağırlığınız

  Yatak sertliği

  75 kg altı

  Eğer ağırlığınız 75 kg altındaysa orta sertlikte bir yatak tercih edebilirsiniz.

  75-95 kg arasında

  Eğer ağırlığınız 75 ile 95 kg arasındaysa sert bir yatak sizin için uygun olacaktır.

  95 kg üzerinde

  Eğer ağırlığınız 95 kg'ın üzerindeyse yatağınız ekstra sert olmalıdır.

  7. Yatağın boyutu önemlidir

  Yatak boyutuna karar verirken, yatakta kaç kişinin uyuyacağını ve evinizde ne kadar alana sahip olduğunuzu da düşünmelisiniz.

  Rehber olarak alabileceğiniz bir dizi standart boyut vardır. Peki sizin ihtiyaçlarınıza en uygun yatak boyutu nedir?

  Boyutlar

  Kimler için uygun

  90x190 cm / 90x200 cm (Tek kişilik yatak)

  Geniş bir yatağa yer olmayan misafir odaları için en iyi seçenektir. Misafir yatağı genellikle 90x190 cm boyutlarında olduğundan tek kişilik yatak daha küçük bir oda için mükemmel bir seçimdir.

  Sünger yataklar genellikle tercih edilen çözümlerdir.

  Seçenekleri inceleyin

  120x190 cm (Büyük tek kişilik)

  135x190 cm / 140x200 cm (Küçük iki kişilik yatak)

  Gençler ve bekarlar için iyi bir çözümdür. Ayrıca daha geniş bir yatak için yeterli alanın bulunmadığı yurtlarda veya tatil evleri için işlevsedl bir çözümdür.

  Seçenekleri inceleyin

  150x200 cm (İki kişilik yatak)

  Daha küçük bir dairede yaşayan çiftler için harika bir çözümdür.

  Seçenekleri inceleyin

  180x200 cm (King size yatak)

  Büyük bir dairede yaşayan çiftler için en iyi seçimdir. King size yatak ayrıca, eşlerden birinin uyurken çok fazla hareket etmesi durumunda da idealdir. 180x200 cm'lik yatakta aranıza yatacak küçük çoçuklar için de bolca yer vardır.

  Seçenekleri inceleyin

  Boyunuz da yatak seçiminde önemli bir unsurdur. Temel bir kural olarak boyunuzdan en az 20 cm daha uzun bir yatak tercih etmek size ihtiyacınız olan konforu sağlayacaktır.

  Size çok kısa gelen bir yatakta uyuduğunuzda yerleşik konfor bölgeleri vücudunuzla uyum sağlamaz ve ihtiyacınız olan desteği alamazsınız. Bu durum hem sırt hem de yan uyuyanlar için geçerlidir.

  8. Uyku pozisyonunuza uygun yatağı seçin

  Uyku pozisyonu dendiğinde asıl odaklandığımız nokta uykuya ilk daldığınız pozisyondur. Kaslarınızı gevşetip derin bir uykuya dalabileceğiniz pozisyonu düşünün. Tamamen dinlenmiş hissederek uyanmanızı sağlayan da tam olarak bu rahatlama duygusudur. Tercih ettiğiniz uyku pozisyonunda yattığınızda omurganızın doğru konumda olduğu bir yatak bulmalısınız. Eğitimli mağaza personelimiz bu konuda size rehberlik edebilir ve yardımcı olabilir.

  9. Hangi yatak, hangi baza ve karyolaya uyumludur?

  Yatak satın alırken önünüzdeki seçenekler, en rahat hissettiğiniz yatak tipine ve halihazırda sahip olduğunuz veya satın almayı planladığınız karyola veya baza türlerine bağlıdır.

  Aşağıdaki tabloda farklı karyola veya baza türlerine en uygun yatağın hangisi olduğunu görebilirsiniz.

  Tür

  Yaylı yatak

  Sünger yatak

  Lateks yatak

  Karyola veya baza

  Continental yatak

  Misafir yatağı veya somya

  Ranza

  Tür

  Yaylı yatak

  Sünger yatak

  Lateks yatak

  Karyola veya baza

  Continental yatak

  Misafir yatağı veya somya

  Ranza

  10. Sizin için en uygun yatak

  Muhtemelen aralarından seçim yapabileceğiniz birçok model olduğunu fark etmişsinizdir. Peki yatak alırken nelere dikkat etmelisiniz?

  JYSK olarak, özel ihtiyaçlarınıza, uyku pozisyonunuza ve bütçenize uygun bir model bulmanız için yatak seçiminiz konusunda size her zaman yardımcı olmaya ve tavsiyelerde bulunmaya hazırız.

  Yatağınızı yatak koruyucu ve yatak pediyle desteklemeyi unutmayın. Bir yatak koruyucusu yatağınızın ömrünü uzatabilir ve bir yatak pedi hijyenik bir uyku ortamı yaratmanızı destekler. Yatak koruyucuları ve yatak pedleri hakkında her şeyi kılavuzumuzda bulabilirsiniz.

  Daha fazlasını keşfedin

  Yatak Kılavuzu

  Yatak Kılavuzu

  Yatak şilteleri ve yatak pedleri kılavuzu

  Yatak şilteleri ve yatak pedleri kılavuzu

  Yatak şiltesi mi yatak pedi mi? Farkları nelerdir?

  Yatak şiltesi mi yatak pedi mi? Farkları nelerdir?

  Doğru komodin nasıl seçilir?

  Doğru komodin nasıl seçilir?