Okyanus manzaralı verandada 5 farklı bahçe sandalyesi

Doğru bahçe sandalyelerini seçme kılavuzu

Bahçe sandalyeleri, genellikle harika bir bahçe masasının yanında, açık havanın tadını çıkarmanın önemli bir parçasıdır. Dış mekanınız ister küçük bir balkon ister büyük bir bahçe olsun, dış mekan sandalyeleri aile ve arkadaşlarımızla bir araya gelerek akşam yemeklerinde ve kutlamalarda keyifli vakit geçirme imkanı sunar.

Bahçe sandalyeleri arasında tercih yaparken, bahçe şezlonglarından asma sandalyelere veya şezlonglara kadar çeşitli seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz. Hangi türü tercih ederseniz edin, doğru sandalyeleri seçmek bazen zor olabilir. Ancak bu kılavuzda, doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacak bazı önemli maddeleri ele alacağız. Okumaya devam edin ve doğru bahçe sandalyelerini seçmek için bilmeniz gerekenleri keşfedin.

  Doğru bahçe sandalyesini nasıl seçersiniz?

  Bahçe sandalyesi veya sandalyeleri satın alırken dikkate almanız gereken birkaç faktör bulunmaktadır. Bahçe sandalyeleri çeşitli türlere sahiptir; bazıları açık havada yemek için tasarlanmışken, diğerleri ise dinlenmek ve uzanmak amacıyla üretilmiştir. Her bir sandalye türü farklı özelliklere sahiptir, bu da belirli ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmenizi sağlar. Peki, en başından itibaren doğru seçimi yaptığınızdan nasıl emin olabilirsiniz? Aşağıdaki bölümlerde, neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğine dair daha fazla bilgi edineceksiniz. 

  1. Farklı bahçe sandalyesi türleri

  Farklı amaçlara yönelik olarak tasarlanmış birçok farklı bahçe sandalyesi türü bulunmaktadır. Bazıları güneş altında bir bistro masasının yanında keyifli bir kahve veya soğuk içecek içmek için idealdir, diğerleri ise sıcak yaz öğleden sonralarında dinlenmek için mükemmeldir. Aşağıdaki bölümlerde, yemek sandalyelerinden şezlonglara kadar, türlü dış mekan aktiviteleri ve ortamları için seçenekler sunan geniş bir dış mekan sandalyesi seçkisi bulacaksınız. 

  Bahçe yemek sandalyeleri 

  Bahçe yemek sandalyeleri, muhtemelen en yaygın kullanılan bahçe sandalyesi türüdür ve bahçe masası ile birlikte açık havada zaman geçirmek için idealdir. Bahçe masası ve bahçe yemek sandalyeleri, balkon, veranda veya bahçenizde keyifli bir açık hava yeme deneyimi yaşamak, serin içeceklerin tadını çıkarmak veya büyük bir akşam yemeği partisi veya kutlaması düzenlemek için ideal seçeneklerdir. Bahçe sandalyelerinizi uygun bir masa ile eşleştirme hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, mükemmel bahçe masasını seçme kılavuzumuza göz atın. 

  Bahçe dinlenme koltukları

  Bahçe dinlenme koltukları, konfor, uzanma ve rahatlama amacıyla tasarlanmıştır ve öğleden sonralarında gevşemek veya akşamları buluşmalara ev sahipliği yapmak için lüks oturma seçenekleri sunarlar. Bu koltuklar genellikle bahçe yemek sandalyelerinden daha geniştir ve tamamen yaslanmanıza ve kitabınızı okuma, güneşlenme, uyuklama veya sevdiklerinizle açık havada keyifli vakit geçirme gibi çok yönlü aktivitelerin tadını çıkarmanıza olanak tanır. Şık tasarımlarıyla balkonunuz, verandanız veya bahçeniz için şık ve dekoratif bir dokunuş yapar ve hatta dikkat çekici bir temel parça olarak da hizmet edebilirler.

  Salıncaklar, bahçe bankları ve şezlonglar

  Geleneksel bahçe sandalyelerinin dışında, benzersiz ve özel deneyimler sunan çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Geleneksel bahçe yemek sandalyeleriyle karşılaştırıldığında, bahçe bankları hem bahçe masası etrafında oturmak için kullanışlı bir alternatif sunar hem de bahçenin sakin, güneşli noktalarında rahatlamak için mükemmel bir tercihtir. Salıncaklar ve şezlonglar ise yüksek düzeyde konfor ve rahatlık sağlar. Özellikle şezlonglar, güneşlenmek için mükemmelken, salıncak koltuklar hafif salınımıyla en üst düzeyde rahatlık sunar. Daha fazla ilham için salıncak koltuk ve hamak rehberimize göz atabilirsiniz.

  Bahçe sandalyeleri, çeşitli şekil, boyut ve malzemelerde üretilir ve dış mekanınızın genel atmosferini belirgin şekilde etkileyebilirler. Yukarıda sunulan sandalye seçimi, yeni sandalyelerinizin potansiyel görünümü için sadece bir örnek teşkil etmektedir.

  2. Farklı özelliklere sahip bahçe sandalyeleri

  Farklı bahçe sandalyeleri genellikle onları farklı ihtiyaçlara uygun hale getiren farklı özelliklere sahiptir. Küçük bir balkon veya geniş bir veranda için sandalye mi arıyorsunuz? Çoğu bahçe sandalyesi yaklaşık 40 ila 70 cm arasında değişen bir genişliğe sahiptir. Daha dar sandalyeler, kompakt alanlar gibi küçük balkonlar veya verandalar için ideal olabilir, böylece mevcut alanınızı en iyi şekilde kullanabilirsiniz. Bir bahçe sandalyesinin yüksekliğini ve genişliğini göz önünde bulundurmanın yanı sıra, aklınızda bulundurmanız gereken çeşitli başka faktörler de vardır:

  • İstiflenebilir bahçe sandalyeleri
   Bahçe sandalyelerini seçerken, kullanılmadıkları zamanlarda nerede saklayacağınızı düşünmek önemlidir. Onları hava koşullarından koruyacak bir kulübeniz veya başka bir depolama alanınız var mı? İstiflenebilir sandalyeler, minimum yer kapladıkları için bu amaç için mükemmel bir seçimdir. Alanınızı en iyi şekilde kullanmak için istiflenebilir sandalyeler kompakt alanlarda idealdir. . Balkonunuzda rahat bir köşe oluşturmak veya kullanılmadığında kolay hareket ettirmek ve saklamak için mükemmeldirler. 
  • Katlanır bahçe sandalyeleri
   Katlanabilir bahçe sandalyeleri, istiflenebilir olanlar gibi kolayca saklanabilir ve kullanılmadıklarında az yer kaplarlar. Son derece pratik tasarımları ve taşınabilirlikleri, ziyarete gelen misafirler için hızlıca oturma alanı sağlamak veya küçük bir balkonda boş alanı maksimum düzeye çıkarmak gerektiğinde ideal bir seçenek sunarlar.
  • Yatar bahçe koltukları
   Bahçe için yatar koltuklar, açık havanın keyfini çıkarmak için çeşitli avantajlar sunar. Ayarlanabilir yatış pozisyonları sayesinde, dik pozisyonda yemek yemek veya uzanma pozisyonda uzanmak mümkündür. Uzanma seviyesinin ayarlanabilmesi, gelişmiş ergonomik destek sağlayarak doğru duruşu teşvik eder ve bu da bahçede tam bir gün veya akşam geçirmek için ideal bir ortam oluşturur.
  • Sırt desteği
   Bahçe sandalyelerini seçerken, yüksek veya alçak arkalık tercihiniz deneyiminizi önemli ölçüde etkileyebilir. Sevdiklerinizle uzun açık hava yemeklerinden hoşlanıyorsanız, konfor doğal olarak bir öncelik haline gelir. Yüksek bir arkalık, sadece tam sırt desteği sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sizi ve misafirlerinizi akşam serinliğinden korur. Birçok bahçe sandalyesi, özellikle yatar koltuklar ek bahçe minderleriyle geliştirilebilir. Bu minderler, oturma yeri ve sırtlık için ekstra konfor sağlar ve sandalyenin ayarlanabilirliğini artırır, böylece tercihinize göre konfor ve destek seviyesini belirleyebilirsiniz.
  • Kolçak
   Kolçaklı mı yoksa kolçaksız sandalyeleri mi tercih ettiğinizi düşünmek isteyebilirsiniz. Kolçaklı bahçe sandalyeleri, kollarınıza ek destek sağlar ve uzun süreli kullanımda konforu artırabilir. Kolçaksız bahçe sandalyeleriyse daha fazla hareket esnekliği sunar ve daha küçük alanlarda masa etrafında daha fazla sandalyenin sığmasına olanak tanır, ayrıca kullanılmadığında saklaması daha kolaydır.

  3. Bahçe minderleri ve sandalye oturakları

  Yeni bahçe sandalyeleri ararken, konforu, destekleyiciliği ve stili geliştirmek için bahçe minderleri eklemeyi düşünebilirsiniz. Koltuk minderlerinden yüksek arkalık minderlerine kadar bahçe minderleri, ekstra dolgu sağlayarak özellikle daha sert malzemelerden yapılmış sandalyeler için uzun süreli oturmayı daha rahat hale getirir. Ayrıca minderler dış mekanınıza desen, renk veya farklı bir görünüm katmak için harika bir fırsattır ve mobilyalarınızın görünümünü kişiselleştirmenize olanak tanır.

  4. Bahçe sandalye malzemeleri

  Yeni bir bahçe sandalyesi satın almadan önce, hangi tür malzemeyi tercih ettiğinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Bir bahçe sandalyesinin yapımında kullanılan malzemeler, nihai sonuç üzerinde büyük bir etkiye sahiptir; en belirgin etkisi ise görsel görünümü ve genel atmosferidir. Ancak malzeme seçimi aynı zamanda sandalyenin bakım gereksinimlerini de etkiler. Örneğin, sert ağaçtan yapılmış bir bahçe sandalyesi ara sıra temizlik ve sert ağaç yağı gibi bir dolgu macunu ile koruma gerektirebilirken, alüminyum veya polirattan gibi malzemelerden yapılmış bir sandalye neredeyse hiç bakım gerektirmeyecektir. Bahçe mobilyalarının farklı malzemeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için kapsamlı bahçe mobilyası malzemeleri kılavuzumuza göz atabilirsiniz.

  Malzeme seçimi, doğal olarak bahçe sandalyelerini de içeren dış mekan mobilyalarının görsel görünümünü önemli ölçüde etkiler. Yukarıdaki sandalyeler polyester halat, tekstil, sentetik rattan, masif tik veya plastikten yapılmıştır ve çoğu dayanıklı alüminyum veya çelik iskeletlidir.

  Bahçe sandalyelerinizi seçmek

  Bu kılavuzda özetlenen konuları göz önünde bulundurarak, bilinçli bir karar vermek ve benzersiz ihtiyaçlarınız ve tercihleriniz için mükemmel, ideal bahçe sandalyelerini bulmak için iyi bir donanıma sahip olmalısınız. Geniş bahçe sandalyesi yelpazemiz, tercihlerinize uygun çok çeşitli seçenekler içerir. Bahçe sandalyeleri hakkında herhangi bir sorunuz varsa veya daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, elbette her zaman size en yakın JYSK mağazamızı ziyaret edebilir ve personelimizden daha fazla rehberlik isteyebilirsiniz.

  Sandalyelerinizi bir bahçe mobilyası kılıfı ile koruyun

  Yeni bahçe sandalyelerinizi depolamak için bir kulübeye veya kapalı bir alana alamıyorsanız, onları bir bahçe mobilyası kılıfıyla korumayı düşünebilirsiniz. Bu, sandalyeleri hava koşullarına karşı daha dirençli hale getirecek ve dolayısıyla dayanıklılıklarını artıracaktır. Ayrıca, temizlik ve bakım için harcamanız gereken süreyi de azaltacaktır ki bu da büyük bir avantajdır.

  Bahçe masası ve sandalyeleri ile bahçe setleri 

  Bahçe sandalyelerimizin birçoğu, dört aynı sandalye ve uyumlu bir bahçe masası içeren bahçe setleri halinde de mevcuttur. Bir bahçe seti, paranızın karşılığını daha da fazla almanız için iyi bir fırsattır, çünkü bu setler, masa ve sandalyeleri ayrı ayrı satın almanızdan daha düşük bir fiyat noktasındadır. 

  Daha fazlasını keşfedin

  Doğru çardak seçimi için bir kılavuz

  Doğru çardak seçimi için bir kılavuz

  Kılavuz: Doğru bahçe minder kutusunu seçin

  Kılavuz: Doğru bahçe minder kutusunu seçin

  Bir trambolin satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken 7 şey

  Bir trambolin satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken 7 şey

  Doğru bahçe şemsiyesini seçme kılavuzu

  Doğru bahçe şemsiyesini seçme kılavuzu